Bulharsko chce nahradit staré Migy-29. Oznámilo plán na pořízení 8 stíhačů F-16 Block 70

Bulharsko chce nahradit staré Migy-29. Oznámilo plán na pořízení 8 stíhačů F-16 Block 70
Autor fotografie: flickr.com (public domain)
28 / 12 / 2018, 11:30

Bulharsko oznámilo, že hodlá nakoupit 8 stíhaček F-16 Block 70 jako náhradu za staré letouny MiG-29.

Bulharské ministerstvo obrany doporučilo vládě, aby začala jednat s USA o nákupu stíhačů F-16V Block 70. ,,Akvizice nových víceúčelových stíhačů, jako jsou F-16 Block 70 od USA, které jsou vybaveny radarem a zbraněmi nejnovější generace, znatelně zlepší bojové schopnosti bulharského letectva," uvedl k plánu ministr obrany Krasimir Karakachanov.

psali jsme: Modernizační standard F3R pro Dassault Rafale připraven

Ve hře byl i nákup letounů F-18 Super Hornet, nicméně bulharské ministerstvo obrany tuto nabídku neakceptovalo, protože stroje nesplňovaly požadavky tendru. Sám bulharský premiér Minister Boyko Borissov prohlásil 14. prosince, že letouny F-16 Block 70 jsou znatelně lepší než ostatní stroje, které byly Bulharsku nabízeny, jako například Eurofighter Typhoon nebo JAS 39 Gripen.

MiG-29

MiG-29 chce Bulharsko nahradit stroji F-16 Block 70

 

Jednání o pořízení nových letounů potvrdil i americký ministr obrany Mike Pompeo, který 20. prosince prohlásil, že USA spolupracuje s bulharskou stranou na úpravě finančních a operačních požadavků.

doporučujeme: Bude moci Eurofighter Typhoon nést americké jaderné pumy?

Bulharsko nové letouny jakožto náhradu za stroje MiG-29 a MiG-21 nutně potřebuje, protože jeho nadzvukové letectvo se již nějakou dobu nachází ve značně neutěšeném stavu. Jako velký problém se ukazuje i to, že zastarávajícím letounům se nedostává potřebný servis i nové díly.

 

Zdroj: defence-blog.com

Tagy článku