Americké ministerstvo zahraničí dalo zelenou prodeji letounů F-16 Block 70/72 Bulharsku

Americké ministerstvo zahraničí dalo zelenou prodeji letounů F-16 Block 70/72 Bulharsku
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: F-16
09 / 06 / 2019, 14:15

Bulharsko se může stát dalším bývalou zemí sovětského bloku, která bude mít v užívání americké stíhačky F-16.

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej 8 stíhaček F-16 Block 70/72 Bulharsku. Předpokládaná hodnota má podle serveru Defense News hodnotu skoro 1,7 miliard dolarů.

SM před dvěma týdny informoval, že Bulharsko může vycouvat z jednání s USA o dodání strojů z důvodu vyšší ceny, čímž by se otevírala šance také pro konkurenty F-16: Eurofighter Typhoon nebo JAS-39 Gripen. Nicméně nyní možný nákup amerických strojů vypadá podle serveru Defense News optimističtěji, a tak je pravděpodobné, že Bulharsko nakonec F-16 přece jen nakoupí.

Koncem minulého roku byl také podepsán kontrakt se Slovenskem na nákup bojových letounů F-16 Block 70/72 za 1,6 miliard eur. Slovensku má být dodáno do roku 2023 14 těchto strojů. 

Bulharsko, které hledá náhradu za zastaralé stroje MiG-29, tak může být další zemí, která nakoupí letouny F-16. Například Polsko jako další bývalý sovětský satelit už letouny F-16 provozuje, a to ve verzích F-16C a F-16D.

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace