BVP Lynx od Rheinmetallu se představilo na vojenské přehlídce v Kataru

BVP Lynx od Rheinmetallu se představilo na vojenské přehlídce v Kataru
22 / 12 / 2018, 11:00

Czech Defence Journal přinesl informaci o tom, že během přehlídky u příležitosti katarského státního svátu 18. prosince byl k vidění Lynx. Bojové vozidlo pěchoty, jedno ze čtyř, která zvažuje naše Ministerstvo obrany jako náhradu za dosluhující a době dávno nevyhovující BVP-2 mechanizované pěchoty Armády České republiky. Po Austrálii, Spojených státech a třeba právě České republice je tak Katar zjevně další zemí, která projevila o toto vozidlo vážný zájem.

Relativně jsou ozbrojené síly Kataru co do počtu vojáků s Armádou České republiky srovnatelné, překonávají ji nicméně v počtech moderní obrněné techniky. Tanků mají v aktivní službě (resp. brzy budou mít) dvojnásobek, nadto jde o pokročilou verzi německého Leopardu. Mechanizovaná pěchota je vyzbrojena kolovými obrněnými vozidly Piranha – a Lynx, který je zřejmě katarskou armádou testován (na přehlídce se objevil v markingu katarské armády), tak doplní paletu výzbroje o pásové bojové vozidlo pěchoty, které dosud Katar ve výzbroji nemá.

Video z přehlídky, kde je Lynx na záběrech v koloně katarských bojových vozidel:

Informace o přehlídce v Kataru není bez zajímavosti. Czech Defence Journal celkem logicky zmiňuje otázku, která provází každou (nejen) armádní zakázku: kde je technika již nasazena, jaké jsou s ní zkušenosti. Přitom Lynx je vozidlem, které dosud nasazeno nebylo – protože je zbrusu nové. Je to na první pohled možná nevýhoda. Je jistě pravda, že roky a desítky let osvědčené konstrukce lze vylepšit a díky instalovaným pokročilým prvkům povýšit jejich bojové schopnosti na úroveň odpovídající požadavkům doby. Pravda ovšem také je, že armáda potřebuje své nové BVP na minimálně třicet let, přičemž lze předpokládat, že to bude i výrazně déle. Zmíněné pokročilé prvky lze dost možná integrovat snáze a účinněji do vozidla, jehož koncepce vzniká právě a přímo pro ně. Zdánlivá nevýhoda by pak, i z důvodu pokračujícího vývoje, byla spíše výhodou.

Psali jsme: Na Dnech NATO si odbyde premiéru bojové vozidlo pěchoty Lynx

Buď jak buď, Rheinmetall se ukazuje být velmi aktivním a své vozidlo nabízí ozbrojeným silám doslova celého světa. V Austrálii uspěl s kolovým Boxerem, a Lynx je jedním z favoritů tamního tendru na pásové vozidlo. Spolu s americkou společností Raytheon nabízí Lynx americké armádě v náhradě za M2 a M3 Bradley. A kromě České republiky, kde byl Lynx prezentován letos během NATO Days, kam přiletěl právě z Austrálie, nebo během Future Forces Fora, tedy podle všeho vstupuje do hry také Katar. Ne-li nic jiného, je to potvrzením, že Lynx v každém případě patří mezi kvalitní produkty, které je třeba pečlivě porovnat a zvážit, a zaslouží pozornost.

Psali jsme: Německá zbrojovka Rheinmetall nabídla své bojové vozidlo pěchoty Lynx i americké armádě. V USA našla klíčového partnera, společnost Raytheon

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace