Šéf zbrojařů Hynek cupuje ministerstvo za nákup BVP: Nevyjednání smlouvy na servis je pro mě šokem. Musíme zajistit český podíl

Šéf zbrojařů Hynek cupuje ministerstvo za nákup BVP: Nevyjednání smlouvy na servis je pro mě šokem. Musíme zajistit český podíl
Autor fotografie: redakce|Popisek: Prezident AOBP Jiří Hynek
26 / 05 / 2023, 11:00

Po překvapivém a neohlášeném podpisu smlouvy na nákup 246 BVP CV90 za bezmála 60 miliard korun od švédské společnosti BAE Systems-Hägglunds jsme požádali o komentář Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Slíbená min. 40% účast českého průmyslu na zakázce dosud není v plném rozsahu smluvně zajištěna. Jiří Hynek zdůraznil, že zajištění odpovídajícího podílu obranného průmyslu před podpisem smlouvy bylo v bezpečnostním i ekonomickém zájmu státu a že bude ze své pozice tlačit ministerstvo k nápravě. Uvedl, že je pro něj šokem také absence smlouvy na servis vozidel, a i její co nejrychlejší vyjednání bude požadovat.

video: youtube

Jsme druhý den na IDETu 2023, 25. května. Včera byla podepsána smlouva na akvizici 246 BVP CV90. Jak to hodnotíte?

V každém případě naše armáda potřebuje nahradit stará BVP něčím novým. To bezpochyby. Na druhou stranu si musíme uvědomit, jak takový proces musí vlastně fungovat. Jak má probíhat. Role obranného průmyslu v takovém nákupu je zabezpečit danou techniku v době krize, v době války, a zabezpečit její bojeschopnost. Aby tomu tak bylo, tak musí zahraniční výrobce domluvit s domácím průmyslem dopředu, ještě před podpisem smlouvy, klíčové komponenty, které domácí průmysl buď bude vyrábět, nebo je alespoň bude servisovat. Bude mít zajištěné třeba sklady náhradních dílů. Prostě proto, aby, když vypukne válka, tato technika fungovala. My známe například z dob covidové krize, jak je těžké zajišťovat nějaké náhradní díly, když nefunguje mezinárodní doprava.

Já jsem přesvědčen, že u tohoto nákupu to tak nebylo. A budu, jako zástupce českého obranného průmyslu, tvrdě po Ministerstvu obrany vyžadovat, aby dodatečně tlačilo na dodavatele, aby se zajistil ten dostatečný objem práce pro český obranný průmysl. Má to bezpečnostní prvek, a také ekonomický prvek. V době, kdy se naše ekonomika nachází v krizi. Řekněme si to otevřeně, rozpočet je velmi složitý. Znehodnocují se vklady lidí. Je tady obrovský deficit. Jakákoli práce pro domácí obranný průmysl je přínosem pro ekonomiku naší země. A proto budeme tlačit na to, aby 40 % objemu zakázek pro český obranný průmysl na této zakázce byl splněn. Má to jak bezpečnostní, tak samozřejmě i ekonomický efekt. Je to v zájmu tohoto státu.

Velmi důležitý prvek celé té zakázky, o kterém se možná málo mluví, je také otázka servisu vozidel v průběhu jejich životního cyklu. Tato smlouva podle včerejšího sdělení dosud nebyla podepsána a zřejmě bude podepsána v následujících letech. Je takový přístup podle Vás zdravý?

Přiznám se, že informace o tom, že se něco nakupuje, aniž by se přitom uzavřela servisní smlouva, je pro mě šokem. Celou dobu ve své funkci tlačím na Ministerstvo obrany bez ohledu na to, kdo je v čele, aby vždy, když se nakupuje technika, byla součástí pořízení i servisní smlouva po dobu celého životního cyklu. Jak chceme udržet techniku v bojeschopném stavu v době krize, když máme jenom prostý nákup. Tady se nekupuje věc typu mikrovlnka, která když se mi rozbije, tak se může vyhodit. Tady se kupuje životní cyklus na dvacet, možná na třicet let. A je smutné, že se toto nestalo. A budeme tlačit na to, aby byla servisní smlouva co nejrychleji. Daňový poplatníci mají právo vědět, nejen kolik stál ten výrobek, ale kolik bude stát jeho fungování po celou dobu jeho životního cyklu.

Tagy článku