Bylo poškození dvou bombardérů Tu-95 na letišti Engels útokem na ruskou jadernou triádu?

Bylo poškození dvou bombardérů Tu-95 na letišti Engels útokem na ruskou jadernou triádu?
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Tu-95
12 / 12 / 2022, 14:00

Na úvod hned zmiňme, že útok na jadernou triádu by byl tancem na hodně tenkém ledě a dal by Rusku možnost použít všechny síly a prostředky k protiútoku na Ukrajinu. A do toho se dají zařadit i jaderné zbraně. Ukrajina si je toho vědoma a drony zasáhly archaické Tu-95 zkonstruované v 50. letech minulého století. Zasáhnout na základně se nacházející Tu-160 by bylo pro Rusko bolestivější, ale protireakce by mohla být výbušnější.

Ukrajina si vybrala základnu Engels-2, jež je hluboko na území Ruska. Tím Rusům ukázala své možnosti a schopnosti, ale zároveň nenapadla základnu s jadernými zbraněmi, Tu-95 jsou strategické bombardéry schopné nosit jaderné zbraně, ale zde figurují jako nosiče střel s plochou dráhou letu, které bombardují území a infrastrukturu Ukrajiny.

Ukrajina sice nemá strategické bombardéry nebo rakety dlouhého dosahu, ale moderní technologie jí poskytují zajímavé možnosti. Americký prezident Biden povolil dodávky raketometů HIMARS na Ukrajinu, ale se softwarovým a hardwarovým omezením dostřelu. Cílem bylo nepálit na Rusko a nevystavit USA kritice. Jenže konflikt se vyvíjí, Rusko střílí ze všeho možného na různé vzdálenosti a Ukrajina díky dronům je schopna zasáhnout i cíle v hloubi ruského území, Takže daná omezení na HIMARS se začínají jevit jako zbytečná z vojenského hlediska, pouze jenom jako politická hra.

Má-li se Ukrajina účinně bránit, potřebuje účinné zbraně adekvátní nebo převyšující zbraně protivníka. Pokud chce někdo dělat „politické tanečky“, tak najde řešení. Nemálo zbraní bylo prodáno prostřednictvím Nizozemí a Lucemburska, jež nemají vlastní zbrojní výrobu a v případě Lucemburska ani armádu. Takže výrobce je evidentní, ale není dodavatel.

Jak bylo v úvodu zmíněno, Rusko má jadernou triádu. Tu tvoří strategické bombardéry nesoucí jaderné zbraně, mezikontinentální rakety (ICBM) a obvykle ponorky s raketovou jadernou výzbrojí – tedy vzduch-země-voda. Všechny prostředky mohou být vyřazeny z triády a vyzbrojeny konvenčními zbraněmi, ale zároveň je velmi lehké je zařadit zpět a přezbrojit na jaderné nosiče.

Otázkou je, zda USA povolí rekonfiguraci HIMARS na plný výkon, Ale Pentagon naznačil možnost dodávek raket s dlouhým doletem, právě na základě vývoje konfliktu. A otázkou též je, zda Ukrajina bude opět schopna ničit cíle v hloubce ruského teritoria.

Válka je jako živý organismus, stále se mění a vyvíjí. Takže i přístup k ní se musí měnit a vyvíjet. Jestliže na počátku konfliktu byly klíčové protitankové systémy, nyní to jsou protiraketové systémy a zbraně dlouhého dosahu.

Pokud by skutečně někdo zaútočil na jadernou triádu, tedy základnu nebo silo s jadernými zbraněmi, mohlo by to mít nedozírné konsekvence. A to si nikdo nepřeje. Byť Rusko uvedlo, že aktivovalo své jaderné strategické síly, je si vědomo, možné okamžité protireakce. A tu si nepřeje, protože celosvětová jaderná válka je cesto k zániku lidstva, a nejen lidstva, ale všeho živého na zemi.

Ukrajinci jsou v tomto soudní, a pokud se mají bránit a ubránit, musí mít adekvátní síly a prostředky, ale jejich ekonomické možnosti se vyčerpávají. Je jen na Západu, kolik je ochoten a schopen do bezpečnostní situace investovat.

 

Zdroj: cnn.com, bbc.com

Tagy článku

-->