Autor fotografie: Defence Imagery / Flickr|Popisek: HMS Diamond
Velká Británie jako spojenec na baterky. Lodě královského námořnictva nedisponují raketami země země ani protilodními střelami. Proti Húsíům mohou útočit pouze za pomoci RAF.
Hlavním spojencem Spojených států v právě probíhající kampani proti jemenským povstalcům z kmene Húsíů je Velká Británie. Jenže se jedná o slaměného strašáka, protože Royal Navy nemá základny nepřítele čím zasahovat. Podle The Telegraph v oblasti operuje relativně moderní torpédoborec HMS Diamond. Ten byl spuštěný na vodu v roce 2007, má celkem úctyhodný výtlak 8 500 tun, pro příklad americké raketové křižníky třídy Ticonderoga mají 9 800 tun a torpédoborce Arleigh Burke mají výtlak podobný.
Jenže americká plavidla disponují univerzální výzbrojí. Třída Arleigh Burke disponuje střelami s plochou dráhou letu Tomahawk a protilodními raketami Harpoon. Jenže ty Royal Navy již dávno vyřadila a fakticky doposud nenahradila. Teprve před rokem byla zkušebně instalována na fregatu HMS Somerset norská střela Naval Strike Missile. Od té doby nic. Je skutečně tristní, že bývalá námořní velmoc zatím ani neuvažuje o instalaci raket země země na svá klíčová válečná plavidla.
Jak již Security Magazín psal, Harpoony byly vyřazeny v roce 2016, je takřka neuvěřitelné, že situace v royal Navy není dosud vyřešena. Aktuálně Britové svého spojence podporují letecky, kdy Typhoony startují k útokům ze vzdálenosti téměř 2 500 kilometrů. Opravdu úsporná záležitost. Forbes píše, že podle nedávné zprávy britského parlamentního výboru je Royal Navy flotilou dikobrazů, tedy přísně chráněných býložravců. Výbor dále sdělil, že loďstvo prakticky není schopné bojového nasazení. Třeba letadlové lodi třídy Queen Elizabeth nemají letadla.
Přitom kvalita těchto letadlových lodí je vysoká, stejně jako torpédoborců třídy Type 45, kam patří i HMS Diamond. Ten vstoupil do služby v roce 2011, má moderní elektronické systémy, multifunkční radar SAMPSON, který dokáže sledovat až 2 000 cílů najednou. Špičkové protivzdušné systémy Sea Viper a operuje na něm vrtulník Wildcat HMA2, alespoň ten zvládne útočit na pozemní cíle za pomoci raket Marlet. Britský výbor dále upozorňuje, že se vrůstající hrozbou Ruska se ukazuje, jak neprozřetelné bylo zanedbávat armádu.
Vrcholem ovšem je, že vedení Royal Navy na této kategorii torpédoborců nahradilo prázdná sila na rakety tělocvičnami, jak ukazuje příspěvek na síti X, který je vložený výše. Tak podstatné je, že britští námořníci budou mít dobrý fyzický fond. Sice nemají čím střílet ani létat, ale “fyzička” je důležitá. Při operaci proti Húsíům zcela jednoznačně. Donést nálože z Rudého moře na místo určení v Jemenu dá nepochybně pěkně zabrat.