CANTAS – unikátní české bezpilotní letouny s velkým potenciálem pro armádu i civilní sektor

CANTAS – unikátní české bezpilotní letouny s  velkým potenciálem pro armádu i civilní sektor
Popisek: CANTAS E
07 / 09 / 2017, 18:00

Excalibur International, která je dceřinou společností holdingu Czechoslovak Group (CSG), vyvíjí v rámci projektu CANTAS tři víceúčelové vysokorychlostní drony pro široké vojenské i civilní použití. Jde o modely CANTAS A, CANTAS E a CANTAS E. Všechny tři bezpilotní letouny spojuje stejná konstrukce, charakteristická zadními delta křídly, ale každý může být využit k jiným účelům.

Model letounu CANTAS byl poprvé k vidění na indonéské vojenské výstavě Indodefence, která se uskutečnila minulý rok ve dnech 2.-5. listopadu v hlavním městě Jakartě. Bezpilotní letoun CANTAS E potom společnost Excalibur International poprvé představila na světovém veletrhu IDEX 2017, který probíhal 19.-23. února 2017 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech veletrhu obranných technologií a techniky IDEX 2017.

Víceúčelové letouny CANTAS mohou být využity například pro průzkumné či záchranné operace, jsou rovněž určeny na pozorovací či hlídkovací mise. Co činí bezpilotní letouny CANTAS A a E unikátní, je především schopnost vertikálního startu i přistání (VTOL). Nepotřebují tedy ke startu katapult, jako je obvyklé u dronu ScanEagle, který používá armáda České republiky, a k přistání speciální záchytné zařízení.

Každý bezpilotní letoun CANTAS má svou unikátní charakteristiku, která je odlišuje od ostatních modelů.

CANTAS A (Advanced) byl již zařazen do zkušebního provozu a je určen především pro monitorovací či průzkumné mise. Je vybaven českým proudovým motorem a rovněž dvěma českými elektromotory s vrtulemi v tlačném uspořádání. CANTAS A dokáže letět maximální rychlostí 380 km/h a může vystoupat do výšky až 3 kilometrů.

CANTAS E

Model CANTAS E (Endurance) je možné využít rovněž při průzkumných úkolech, ale také ostraze hranic a dlouhých misí. Dron pohání dvojice elektromotorů jako u modelu A, ale proudový motor byl v tomto případě nahrazen malým spalovacím. CANTAS E je schopen pojmout náklad v příďovém oddělitelném kontejneru o hmotnosti 10 kilogramů. Letoun dosáhne rychlosti 160 km/h a ve vzduchu může zůstat až 18 hodin.

Třetí bezpilotní letoun, který patří do rodiny CANTAS, je model S (Speed). Jak je patrné z jeho názvu, tento dron je primárně určen pro mise vyžadující velkou rychlost. Ze všech tří modelů je tak CANTAS E nejrychlejší. Maximální rychlost činí 460 km/h., ve vzduchu je schopen dron vydržet 40 minut. Stroj je vybaven rovněž českým proudovým motorem a disponuje také oddělitelným příďovým kontejnerem. Protože je stroj velmi rychlý, lze jej využít především jako cvičný cíl pro stíhací piloty či pozemní jednotky protivzdušné obrany.

Pro své schopnosti mají bezpilotní letouny CANTAS velký potenciál širokého využití jak v armádě České republiky, tak v civilním sektoru.

O společnosti CZECHOSLOVAK GROUP (CSG):

CSG je holdingová společnost zastřešující aktivity skupiny průmyslových a obchodních společností z odvětví obranného i civilního průmyslu sídlících převážně v České a Slovenské republice.

Strategií skupiny CZECHOSLOVAK GROUP je dlouhodobě působit a expandovat v perspektivních odvětvích tradičního českého a slovenského průmyslu se silným exportním potenciálem. Ve vztahu k partnerům v soukromém i veřejném sektoru je skupina CZECHOSLOVAK GROUP stabilní a seriózní partner generující zajímavé obchodní příležitosti. CZECHOSLOVAK GROUP je perspektivní zaměstnavatel pro více jak 6000 zaměstnanců v ČR a na Slovensku.

Skupina se postupně rozšířila o subjekty působící v civilní výrobě a službách (výroba brzdových systémů pro kolejová vozidla, autodoprava a logistika, aj.). Prostřednictvím osoby většinového vlastníka jsou CZECHOSLOVAK GROUP a její dceřiné společnosti propojeny se společností TATRA TRUCKS a.s., tradičním a celosvětově známým výrobcem užitkových vozidel do terénu.

Konsolidované výnosy skupiny překročily v roce 2016 výši 15,4 mld. CZK.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.