Čáslavští letci připravovali děti na krizové situace

Čáslavští letci připravovali děti na krizové situace
Autor fotografie: Ministerstvo obrany|Popisek: Ze vzdělávacího projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS)
02 / 05 / 2022, 16:00

Vojáci 21. základny taktického letectva Čáslav spolu s kolegy z odboru komunikace Ministerstva obrany, navštívili ve dnech 27. a 28. dubna 2022 středočeské základní školy v Choceradech a Kostomlatech nad Labem se vzdělávacím projektem Příprava občanů k obraně státu (POKOS).

V rámci projektu POKOS se žáci i veřejnost dozví, že občanství s sebou nese i povinnosti. „Děti získají informace o obraně státu, úloze ozbrojených sil či výhodách členství v mezinárodních organizacích,“ vysvětluje hlavní body organizátorka akce Daniela Hölzelová z Ministerstva obrany. Zároveň dodává, že se děti seznámí i s tím, jak armáda spolupracuje v mimořádných situacích, jako například při onemocnění COVID-19, kdy vojáci pomáhali v nemocnicích, v očkovacích centrech, domovech pro seniory nebo při likvidaci následků tornáda na Moravě.

pokos

 „Neustále hledám pro naše děti něco, co je může posunout dál. Škola má být spojená s realitou, s praxí. Jsem proto ráda, že vojáci přijeli a seznámili děti s tím, jak armáda funguje. Cítím, že právě dnes je to velmi smysluplný projekt,“ říká kostomlatská metodička primární prevence Lenka Klepalová

Otázka, jak se stát pilotem, byla velmi frekventovaná

Během prezentace se děti dozvěděly o historii základny, jaké hlavní úkoly 21. zTL v současnosti plní. Jaká kritéria musí potenciální adept na práci pilota splňovat? Jaký musí být jeho zdravotní a fyzický stav? Nejen na tyto otázky odpovídal pilot z čáslavské základny. Děti nejvíce zaujala výšková výstroj pilota. „Jsem rád, že teď už budu vědět, že základní výbava pilota zahrnuje anti-G kalhoty, anti-G vestu a helmu s maskou. To vše pilot potřebuje, aby přežil přetížení a pobyt ve výškách. Kalhoty stlačují nohy a břicho, vesta má uvnitř speciální měch, který oblek ještě přifukuje,“ pochlubil se svými nově nabytými znalostmi sedmák z choceradské základní školy, který by se v dospělosti rád stal pilotem vojenské stíhačky.

pokos

Děti zaujala zdravověda i chemická příprava

V rámci zdravovědy si žáci prakticky vyzkoušeli základní prvky první pomoci s neodkladnou péči. Například jak zastavit krvácení, kardiopulmonální resuscitaci, uložení do stabilizované polohy, zprůchodnění dýchacích cest a neméně zajímavá byla diskuze o tom, co všechno musí obsahovat lékárnička.

Během prezentace chemiků si děti navlékaly protichemické obleky, vyzkoušely filtrační oblek a mohly zjistit, jaké je to v ochranné masce. Nejvíc je zajímalo, kam a na jak dlouho se ukrýt před jaderným výbuchem, případně co si s sebou sbalit do evakuačního zavazadla. „Mě se nejvíce líbila ukázka chemické ochrany. Nasadit si ochrannou masku a jednorázovou pláštěnku, to bylo super,“ svěřila se žákyně 6. třídy z kostomlatské školy.

 

Tagy článku

-->