Čeho se má Čína opravdu bát? US Navy chce postavit další letadlovou loď třídy Gerald R. Ford

Čeho se má Čína opravdu  bát? US Navy chce postavit další letadlovou loď třídy Gerald R. Ford
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: USS Gerald R. Ford
04 / 07 / 2018, 11:00

Server nationalinterest.org informoval o tom, že americké námořnictvo chce postavit další letadlovou loď třídy Gerald R. Ford.

V pořadí čtvrtá letadlová loď s názvem CVN 81 má pokračovat ve snaze US Navy dosáhnout převahy na moři. Podle serveru nationalinterest.org americké námořnictvo finalizuje plány na postavení další moderní letadlové lodi třídy Gerald R. Ford, která má být hotová v polovině příští dekády. Stejně jako všechny předešle jednotky programu CVN je bude i nová CVN 81 navržena k tomu, aby byla schopná srealizovat vzdušné útoky z oceánu.

psali jsme: Americké námořnictvo v problémech: uvažuje o plánu na prodloužení služby u svých plavidel. Ty začínají povážlivě stárnout

Plán na postavení letadlové lodi CVN 81 potvrdil William Couch, mluvčí velitelství systémů válečného námořnictva (NAVSEA). Pořízení plavidla je podle něho zahrnuto v rozpočtu pro rok 2023.

Pokud by se postavila i čtvrtá letadlová loď třídy Gerald R. Ford, byla by to pádná odpověď především Číně a jejím ,,čilým" aktivitám ve vlastním stavění letadlových lodí. Nicméně USA by měly v polovině příští dekády k dispozici letadlovou loď USS Ford, USS Kennedy, která je z 80% hotová a má má podle stanoveného ,,jízdního plánu" nahradit USS Nimitz do roku 2027, třetí plavidlo USS Enterprise a samozřejmě nově postavenou letadlovou loď s ,,pracovním názvem" CVN 81.

psali jsme: Čínský trumf v záloze: Třetí letadlová loď o výtlaku 85 000 tun i s elektromagnetickým katapultem

V posledních letech probíhá zejména mezi Čínou a USA ,,lítý boj" ve stavbě supermoderních letadlových lodí. Security magazín informoval v květnu o tom, že Čína v ,,tichosti" staví svou třetí letadlovou loď o výtlaku 85 000, která má být vybavena elektromagnetickým katapultem, stejně jako třída Gerald R. Ford.

psali jsme: Nejdražší válečná loď amerického námořnictva - USS Gerald Ford

Nejde o nic jiného než o dosažení námořní superiority. To nepochybně bude vyžadovat investici obrovských finančních částek nejen do stavby samotných lodí, ale také technologií a vybavení. Jen USS Gerald R. Ford byl nejdražší letadlovou lodí US Navy, která stále neuvěřitelných 12,9 miliard dolarů a ještě se prodražila.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: naitonalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace