Cena servisu od Omnipolu: devětkrát vyšší než od konkurence

Cena servisu od Omnipolu: devětkrát vyšší než od konkurence
01 / 12 / 2018, 09:00

Security magazín porovnal ceny, za jaké si Ministerstvo obrany pořizuje servis ke své pozemní technice. A porovnání bylo skutečně zajímavé. Servisní poplatky u smluv uzavřených přes firmu OMNIPOL až devítinásobně překračují běžné ceny s ostatními dodavateli. Pro armádu nevýhodné smlouvy uzavřel Tomáš Dvořáček, ředitel odboru vyzbrojování pozemních sil. Ten přitom prosazuje i nevýhodných nákup nových raketových kompletů RBS-70NG od švédské firmy SAAB.

Podle smlouvy na zabezpečení životního cyklu RBS-70, kterou za resort podepsal Dvořáček, armáda zaplatí za hodinu servisních prací 9510 Kč. Cena servisních prací například u Pandurů činí jen 1200 Kč. Ceny vyjednané pro servis protiletadlových systémů jsou tak téměř devítinásobné. Několinásobně je vyšší i odměna za tzv. neproduktivní dobu. Za ztrátu času je u RBS-70 účtováno rekordních 46 000 Kč. U Tatry Multilift ale hodinová sazba za ztrátu času činí jen 720 Kč.

tabulka 1

 

Proč Ministerstvo obrany vůbec takto nevýhodnou smlouvu podepsalo a jak mohla projít vnitřním schvalovacím systémem tohoto resortu je záhadou. Potvrzuje to ale naše předchozí informace o nadstandardním režimu pro severské zbrojovky. Tuto smlouvu Dvořáček domlouval s Františkem Komrskou za OMNIPOL a za společnost SAAB s Petrou Soukupovou.

psali jsme: Dvořáček na ministerstvu obrany dál zarputile prosazuje předražené protiraketové systémy od SAABu

Security magazín v minulosti informoval o tom, že armáda hodlá pořídit nevýhodné protiletadlové komplety RBS-70NG švédské zbrojovky SAAB. Jde o novou generaci přenosných raketových systémů, které armáda používá nyní a k nimž má uzavřené takto nevýhodné smlouvy na životní cyklus. Samotný nákup RBS-70 v roce 2004 provázelo podezření o jejich předražení. To se ostatně týká i nynější akvizice v podobě systému RBS-70NG. Krom raketometů RBS-70NG ministerstvo podivně tlačí i další severský výrobek v podobě systému řízení palby dělostřelectva ODIN od norské firmy Kongsberg, kterou zastupuje taky OMNIPOL. 

psali jsme: Ministerstvo obrany opět manipulováno lobbisty z Omnipolu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace