Cena za radiolokátory je naprosto skandální, opírá se do sporné zakázky poslanec Vích

Cena za radiolokátory je naprosto skandální, opírá se do sporné zakázky poslanec Vích
Autor: Radovan Vích/Facebook
24 / 01 / 2020, 13:00

Kontrakt na nákup dvou radiolokátorů Věra-NG se nelíbí ani poslanci Radovanu Víchovi (SPD), který cenu 1,5 miliardy korun považuje za ,,naprosto skandální". Uvedl to na svém blogu.

Ministerstvo obrany uzavřelo kontrakt na nákup dvou pasivních sledovacích systémů Věra-NG od pardubické firmy ERA za cenu 1,5 miliard korun. Původní cena kompletů činila 646 milionů korun, přičemž byla na poslední chvíli zdvojnásobena na cenu 1,5 miliardy korun.

Radovan Vích je dalším poslancem, který ,,tepe" zakázku na nákup dvou radiolokátorů Věra-NG od pardubické firmy ERA. Ve svém blogu uvedl, že je nepřijatelné, aby dva systémy Věra-NG určené pro českou armádu byly třikrát dražší než srovnatelný systém od stejného výrobce, když jej do své výzbroje pořizovalo NATO. Vích navíc poukazuje také na to, že v ceně není zahrnut ani servis, který bude dojednáván až následně.

,,Je nepřijatelné, aby pasivní radiolokátor, konkrétně dva systémy Vera NG, který nakoupí pro Armádu ČR Ministerstvo obrany, byl třikrát dražší než srovnatelný systém od stejného výrobce, když ho kupuje do své výzbroje NATO. Naši daňoví poplatníci tak mají dát 1,5 miliardy korun (včetně DPH) za obdobný systém, který NATO koupilo v roce 2014 pro základny v Itálii za 434 milionů korun," píše rozhořčeně na svém blogu Vích.

Podle poslance by měl ministr obrany Lubomír Metnar vysvětlit, jak se došlo k ceně 1,5 miliardy korun, když podle ministerstva bylo na zakázku vyčleněno jen 780 milionů korun. Vích uvádí, že pokud se jedná v zakázce o pochybení samotného Metnara, měl by rezignovat. Jestli o pochybení jemu podřízených úředníků, je to i tak zodpovědnost rezortu. ,,Pokud se jedná o pochybení ministra obrany Metnara, měl by rezignovat. Pokud se jedná o pochybení jemu podřízených úředníků, jedná se i tak o odpovědnost ministra obrany a měl by k tomu přijmout adekvátní personální opatření," píše Vích na svém blogu.

Podle Vícha není možné takto plýtvat veřejnými prostředky a cenu za dva radiolokátory Věra-NG tak považuje za ,,naprosto skandální". Ministerstvo obrany by mělo při této i jiných zakázkách postupovat s péčí řádného hospodáře, ale v tomto případě tak nečiní," uvádí Vích. Sám poslanec podporuje nákupy nové vojenské techniky, nicméně ne za předraženou cenu jako v případě zakázky na pořízení zmíněných radiolokátorů pro českou armádu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace