Černomořská flotila kapituluje, Rusové vyklízí Sevastopol

Černomořská flotila kapituluje, Rusové vyklízí Sevastopol
Autor fotografie: Radziun / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Ruská fregata Admirál Makarov
05 / 10 / 2023, 07:00

Chirurgické útoky Ukrajinců proti vojenskému námořnictvu Ruské federace vykonávají své. Kreml stahuje své lodě do Novorossijsku a Feodosie.

Jedna z hlavních příčin obsazení Krymu ze strany Kremlu byl Sevastopol. Klíčový ruský přístav v Černém moři, jenž měla Moskva od Kyjeva pronajatý. Vzhledem k vnitropolitickému vývoji na Ukrajině se Rusové začali obávat, že by o přístav mohli přijít a zahájili proces obsazení Krymu. Po téměř deseti letech ze strategického místa pomalu stahují své válečné námořnictvo, protože nejsou schopni odolat ukrajinským útokům na Černomořskou flotilu. 

Nedávné útoky na ponorku Rostov na Donu a výsadkovou loď Minsk si vyžádaly svou daň. Satelitní snímky odhalily, že v Sevastopolu se aktuálně nachází převážně jen nebojová plavidla. Z přístavu zmizela všechna plavidla, která jsou schopna odpalovat střely s plochou dráhou letu Kalibr. Z válečných plavidel zůstaly jen čtyři velké výsadkové lodě Projektu 775 a průzkumná plavidla Ivan Hurs a Priazovye. 

Výsadková loď projektu 775

Rusko neprovádí žádné obojživelné operace, ale výsadkové lodě aktuálně používá jako transportní a Sevastopol je jedním z klíčových míst pro zásobování fronty. Má tedy svou logiku, že Moskva tato plavidla ponechala v přístavu. Zbytky flotily, která ukrajinskými zásahy značně prořídly, se přesunuly buď do okupované Feodosije na jihu Krymského poloostrova nebo doo Novorossijsku, který není okupován a má poměrně dost velký přístav. 

Ve Feodosii se aktuálně nachází ponorka třídy Kilo, projekt 636. Jedná se o sesterské plavidlo zřejmě zcela zničeného Rostova s dieselelektrickým pohonem a schopností odpalovat střely Kalibr. Patří do třídy Varšavjanka, tedy vylepšená třída Kilo a tím pádem jedno z modernějších plavidel Ruské federace. Ve Feodosii se dále nachází raketová korveta Projektu 1239, v kódu NATO třída Bora. Tato plavidla jsou známá tím, že jsou koncipována jako katamarán, mají velmi vysokou rychlost 40 uzlů. V přístavu se nachází ještě další blíže neurčená ponorka, korveta projektu 1124 (v kódu NATO Grisha) a hlídková loď. 

 

Hlavní síly flotily byly přemístěny do Novorossijsku. V přístavu se nachází plavidla Admirál Makarov a Admirál Essen. Jedná se o nejmodernější fregaty ruského námořnictva projektu 11356R o výtlaku téměř čtyři tisíce tun a přistávací plochou pro vrtulník. V Novorossijsku kotví další tři ponorky třídy Varšavjanka a korveta třídy Burjan-M, menší plavidlo určené k ochraně pobřežních oblastí Rusk. Opět modernější loď s impozantním vybavením, do kterého patří zařízení pro odpalování klamných cílů, rušička radaru, 100mm dělo, dva rychlopalné 30mm kanóny, protilodní řízené střely a rakety země-vzduch. 

Další větší plavidla jsou rozmístěna v okolí Krasnodaru. Celá situace je pro Černomořskou flotilu velký problém. Novorossijsk a Feodosie nemají dostatečné kapacity pro údržbu plavidel. Suché doky jsou příliš malé a chybí také vybavení pro opravy vojenských lodí. Plavidla jsou sice nadále i z těchto lokací odpalovat rakety na Ukrajinu, ale větší vzdálenost zvyšuje pravděpodobnost sestřelu ukrajinskou PVO. Dá se říci, že flotila se pomalu dostává do kritické situace. 

 

                                                                            Video: YouTube

 

Zdroj: Insider

Tagy článku