Černomořské loďstvo znovu v úzkých. Ruská PVO není schopná své lodě bránit

Černomořské loďstvo znovu v úzkých. Ruská PVO není schopná své lodě bránit
Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: Třída ruských "korvet" Karakurt
06 / 11 / 2023, 14:00

Kreml oficiálně přiznal další úspěšný útok ukrajinských sil na Černomořskou flotilu. Moskva mlží, jak může, ale záběry hovoří jasně. Ruská PVO nestačí.

Kremlu pod tlakem okolností nezbylo nic jiného, než přiznat další úspěšný zásah Ukrajinců proti flotile v oblasti Krymu. Rusové tvrdí, že se jednalo o masivní útok patnácti raket Storm Shadow a naznačují, že třináct z nich sestřelili. Ruské ministerstvo obrany se tím snaží demonstrovat schopnosti vlastní protivzdušné obrany. Jenže poměrně velké množství videí na sociálních sítích svědčí o něčem jiném. 

Útok se odehrál v Kerči, ve východní části Krymského poloostrova, v loděnicích Zaliv. Je celkem jasné, že místo ukrajinského útoku odpovídá snaze Rusů rozptýlit Černomořskou flotilu mimo Sevastopol, kde se ruské lodě dostaly do zcela neudržitelné situace. Krok Kremlu zjevně nepomohl, flotila je nadále pod tlakem, Ukrajinci útok potvrdili, ale neuvedli žádné podrobnosti. 

Dle videí je jasně patrné, že ruská protivzdušná obrana jednu raketu dokázala zasáhnout, ale druhou už ne. Videa rozhodně nenaznačují, že by se jednalo o masivní útok. Pozice Kremlu je v tomto směru velmi obtížná. Před veřejností se musí dodržovat tvář nepřemožitelného ruského námořnictva, ale realita je zcela jinde. Množství zasažených a potopených lodí je velmi vysoké a zjevně je na vině zcela nedostačující PVO. 

Rakety Storm Shadow byly poskytnuty Velkou Británií. Jedná se o střely vzduch země s plochou dráhou letu a váhou 1 300 kilogramů. Hlavice váží 450 kilogramů s doletem přibližně 560 kilometrů a je tandemová. Rakety by měly používat speciálně upravené Su-35 ukrajinského letectva. 12. června byl Stínem zabit ruský generálmajor Sergej Gorjačev. Rakety byly dále použity při útocích na Krymský most a poškodily ponorku Rostov na Donu a výsadkové plavidlo Minsk. 

Dalším významným zásahem byla likvidace velitelství Černomořské flotily a zabití 34 důstojníků. Loď, která byla zasažena je s největší pravděpodobností raketový člun Askold třídy Karakurt. Ty jsou v Rusku klasifikovány jako korvety. Mají výtlak 800 tun s rychlostí 30 uzlů. Situace Černomořské flotily je doslova kritická, ztráty narůstají a s používáním raket dlouhého doletu se ruské lodě nemají kam schovat. Nehledě na to, že nejsou sto participovat na ruské agresi. 


 Autorský komentář Jaroslava Červenky

Tagy článku