Konkurenceschopná česká Dana 2 na Ukrajině v ledasčem překonává Caesar

Konkurenceschopná česká Dana 2 na Ukrajině v ledasčem překonává Caesar
Autor fotografie: Excalibur Army / Public domain|Popisek: Detail na střílející houfnici Dana-M2s
22 / 06 / 2024, 10:00

Samohybná kanónová houfnice Dana-M2s od Excalibur Army podle informací ukrajinské armády dorazila k 56. motorizované brigádě Mariupol. Nabízí moderní automatizované palebné systémy.

V roce 2018 Ukrajina u české firmy Excalibur Army objednala 66 kusů nového modelu Dana-M2s, ale postupem času byla nabídka snížena na 26 modelů. Finální objednávka nakonec byla zkompletována až po vypuknutí války na Ukrajině. Podle informací Army Recognition bylo několik strojů Dana-M2s předáno 56. motorizované brigádě Mariupol na Ukrajině, která s nimi začala operovat na frontě. Celkově by mělo Ukrajině být dodáno 26 těchto samohybných houfnic. Pro český stroj znamená válka na Ukrajině první použití na bojišti.

Česká Dana 2 na ukrajinském bojišti

 

Belgický server Army recognition o nasazení českých samohabných houfnic Dana na ukrajinské frontě informoval již na začátku prosince 2023. Společně s několika desítkami těchto špičkových strojů bylo brigádě Mariupol dodáno také několik tisíc 152mm nábojů DN1CZ Extended Range Round určených pro likvidaci lehkých bojových vozidel nepřítele, ale také budov nebo jiných překážek. Cíle dokáže náboj podle oficiálních informací výrobce zničit až do vzdálenosti 25,5 km od houfnice, což oproti klasickému granátu 152-EOF znamená o více než 7,5 km větší dostřel. 

Systém kvůli plánované dodávce na Ukrajinu prošel v roce 2021 testováním a s největší pravděpodobností již od minulého roku je možné jej prověřit při plném nasazení na bojišti. Všechny stroje Dana-M2s jsou modernizované verze houfnice Dana vz. 77, jež mají vyměněnou kabinu i elektroniku. Tento model byl představen v roce 2018 a oproti staré Daně vz. 77 obsahuje nejnovější palubní řídící systém, součástí něhož je diagnostika, navigace, automatické zaměřování, prvky zaručující řízení palby a systémy pro výběr munice. Odolnější kabina odpovídající úrovni I. ochrany NATO STANAG 4569 a filtrace CBRN (chemická, biologická, radiologická a nukleární filtrace) umožňuje více bezpečí a pohodlí pětičlenné posádky vozu.

 

Systém palby Dana-M2s je také plně automatizovaný a umožňuje rychlé a samočinné nastavení hlavní zbraně, 152mm houfnice do palebné pozice. Kanón je schopen v první minutě vystřelit 5 projektilů za minutu a následně 1 střelu za 15s. Právě ráže houfnice je však její největší slabina, protože náboje nejsou standartní 155mm NATO projektily. Maximální dostřel houfnice Dany M-2s je 20 km. Nedostatek houfnice v podobě velikosti nábojů však kompenzuje její výhoda v podobě automatického nabíjení. Kapacita celého samonabíjecího systému je 40 nábojů.   

Právě systém automatického nabíjení, který obsahuje také švédský Archer od BAE Systems, zvýhodňuje model Dana-M2s oproti jiným podobným houfnicím jako například Caesar. Původní typ Dana vz. 77 byl schopný z režimu jízdy do boje přejít za 2 minuty a nazpět za pouhých 60s. Dá se proto očekávat, že zmodernizovaná Dana-M2s bude mít stejné, případně lepší parametry. Nabízí proto podobné schopnosti jako houfnice Archer se systémem „vystřel a uteč”. 

Houfnice Dana-M2s

Samohybnou houfnici Dana-M2s pohání dvanáctiválcový motor z vozidla Tatra 815 typu T3-930 o výkonu 265 kW. Maximální rychlost houfnice na silnici je 90 km/h a 25 km/h v terénu. Na jednu nádrž je houfnice schopna urazit vzdálenost 600 km. Dana 77 se od ostatních samohybných houfnic v minulosti odlišovala v tom, že byla namontována na podvozku právě Tatry 815 8x8. Neměla proto pásy, ale kola. Ukrajinská armáda má navíc s Danou vz. 77 dlouhodobou zkušenost, proto nové ovládání pro vojáky pravděpodobně nebude tak problematické pochopit. 

Kromě samotné houfnice má Dana M2-s také těžký protiletadlový kulomet NSVT ráže 12,7 mm. Kulomet NSVT je běžně využíván jako sekundární zbraň ruských bojových tanků T-72 a T-80. Podle informací výrobce NSVT váží 25 kg a je schopen vystřelit 700-800 nábojů za minutu do maximální vzdálenosti 6 km. Ukrajina má svou specifickou kopii tohoto kulometu, kterou označuje jako KT-12,7. Excalibur Army zprovoznila novou linku na výrobu munice, ve které právě náboje do těchto kulometů nyní produkují. Lze proto usuzovat, že mají ukrajinské jednotky proto dostatek munice pro tento kulomet.

Dana M2 konkurencí pro francouzský Caesar

 

Samohybná houfnice CAESAR Mk1 od francouzské společnosti Nexer patřící pod konglomerát KNDS je osvědčeným strojem, se kterým ukrajinská armáda pracuje pravděpodobně již od druhé poloviny roku 2022. V průběhu posledních dvou let bylo na ukrajinské bojiště francouzským státem posláno již několik desítek kusů těchto samohybných houfnic a dodání dalších nejméně 72 dalších strojů je postupně očekáváno v příštích letech. Od začátku vypuknutí konfliktu na Ukrajině bylo podle webového serveru Oryx na ukrajinském bojišti zničeno nejméně 5 kusů těchto francouzských samohybných houfnic a další 3 stroje byly těžce poničeny. 

Houfnice CAESAR

Oproti Daně francouzská houfnice CAESAR disponuje 155mm náboji, což z ní činí trochu více univerzální stroj, který bude moct být po plánovaném dodání munice na Ukrajinu pravděpodobně šířeji využitelný než český systém. Francouzský CAESAR může být posazen na podvozku 6x6 Renault Sherpa nebo 8x8 TATRA 817 a jedná se proto o velmi mobilní stroj. Obrovskou výhodou francouzské samohybné houfnice je také její cena. Jeden kus CAESARu totiž vyjde na 105 milionů korun, zatímco česká samohybná houfnice by měla být o něco dražší. 

 

Tagy článku