Česká DITA na ruské agresory

Česká DITA na ruské agresory
Autor fotografie: EXCALIBUR ARMY / Public domain|Popisek: DITA
18 / 11 / 2024, 05:00

Dělostřelectvo zažívá na Ukrajině renesanci a aktuálně se k mezinárodní paletě výzbroje připojuje jeden z klenotů českého obranného průmyslu, samohybná houfnice DITA od Excalibur Army.

Moderní samohybné houfnice se na Ukrajině staly jedním z klíčových segmentů armády. Jednak Kyjevu již došla 152mm munice do sovětských dělostřeleckých systémů a jednak se země přeorientovala na munici NATO ráže 155 mm. Ukrajinci si vyrábějí 155mm střely sami, ale v poslední době jsou značně limitování nedostatkem některých komponentů, především výbušných směsí. V každém případě kromě tažených houfnic jako M777 nebo FH70 se systémy jako PzH 2000, Archer, AS 90 nebo Caesar staly jádrem ukrajinského dělostřelectva a při frontovém způsobu boje klíčovou složkou ukrajinské armády. 

DITA od Nizozemců

 

Žádné nebe není bez mráčku a ani západní systémy se neobešly na bojišti bez problémů. Především se řešily potíže se životností hlavní, které jsou koncipovány nebo možná byly koncipovány v průměru na 1 500 výstřelů a maximálně sto ran za den. To jsou čísla, která byla na Ukrajině překračována mnohonásobně.  Hodně se mluvilo o tom, že Caesar, který si pořizuje AČR, není schopen fungovat v náročných zátěžích intenzivního boje a při náročnosti přírodních podmínek na Ukrajině. Systém údajně požadoval neustálý servis, aby fungovala jeho elektronika. Asi na tom moc pravdy nebude, protože Kyjev si objednal další Caesary. 

V každém případě vzhledem ke schopnostem moderních samohybných houfnic, ke kterým především patří rychlost střelby, přesnost, dostřel a schopnost včas odjet z místa palby, se nizozemská vláda rozhodla, že zafinancuje nákup těchto systémů pro Ukrajinu. Volba padla na nový český systém DITA od firmy Excalibur Army. Ukrajinský Defence Express zmiňuje, že Holandsko objednalo ke stávajícím šestnácti kusům dalším šest. DE také kvituje, že dodávka byla realizována velmi rychle a Kyjev již houfnicemi disponuje. Tedy se nepochybně velmi brzy objeví v boji.  Evropský obranný průmysl přece jen úplně nespí. Francouzi dokázali zkrátit dodávku svých Caesarů z třiceti na patnáct měsíců a německé RCH 155 se na Ukrajinu dostanou už v dubnu příštího roku. 

DITA se mezi těmito špičkovými systémy rozhodně neztratí. Disponuje prakticky všemi moderními atributy a navíc je na špičkovém podvozku Tatra 8x8. Věž systému je plně automatizovaná a osádku tvoří jen dva muži. Ti sedí v pancéřované kabině, která by měla být odolná proti výbuchům IED (improvizovaná výbušná zařízení) a min. Pochopitelně chrání také proti palbě z ručních zbraní a střepinám z granátů. Systém lze přepnout na manuální ovládání nebo může fungovat v nouzovém režimu, tedy lze nabíjet ručně. Samo o sobě oddělení věže od operátorů zvyšuje bezpečnost, jak se nedávno ukázalo při zásahu Archeru na Ukrajině, kde vybuchly zbytky munice a vojákům se nic nestalo.

DITA

DITA se zásobou 40 střel 

 

155mm kanón L45 dostřelí podle Army Recognition s vysoce výbušnými střelami HE BB standardně do vzdálenosti 39 kilometrů, což je velmi slušný parametr. DITA dokáže vystřelit šest ran během minuty a trvalá rychlost střelby je pět ran za minutu. Má více režimů střelby, jednoranný, rychlopalný a především režim MRSI, který rychlými změnami elevace děla dokáže soustředit palbu na jedno místo při současném dopadu více střel najednou. Další důležitý parametr je zásoba čtyřiceti nábojů ve věži. To je poměrně hodně. Motor je Tatra T3C-928-90 s výkonem 300 kW a podle Army Technology dokáže DITA vyvinout rychlost 90 km/h s dojezdem výborných 600 kilometrů. 

Základní operační schopností systému DITA je pokročilý palubní řídící systém OCS. Ten zahrnuje diagnostiku, navigaci, automatické navádění děla na základě souřadnic z externího řídícího systému, autonomní výpočet střeleckých údajů a muničních subsystémů. Plná automatika také zajišťuje schopnost velmi rychlého odjezdu z místa střelby, což je kvůli stále intenzivnějšímu propojení systémů na bojišti klíčová vlastnost. Antibateriové radary jsou schopné přinést odvetnou palbu do tří minut a to je čas, který DITA bez problémů zvládne. Jistě o ní na Ukrajině ještě hodně uslyšíme.  

 

 

Tagy článku

-->