Odstřelovací puška Falcon: Moderní zbraň pro českou armádu se zvýšeným dostřelem

Odstřelovací puška Falcon: Moderní zbraň pro českou armádu se zvýšeným dostřelem
Autor: army.cz|Popisek: odstřelovačská puška Falcon
20 / 06 / 2019, 10:00

Dnes si představíme odstřelovací pušku české provenience Falcon, kterou používá i naše armáda. Puška je určená především k ničení živé síly nepřítele, bojových cílů a lehké obrněné techniky do vzdálenosti až 1 600 m. Vyrábí se v několika variantách.

Falcon je odstřelovačská puška střední ráže s uzamčenou nábojovou komorou, kterou používá jak česká, tak slovenská armáda. Za jejím vývojem stojí vsetínská zbrojovka ZVI.

Práce na nové odstřelovačské pušce spadají do poloviny 90. let, výroba pak probíhá od roku 1998 poté, co proběhly bojskové zkoušky ověřovací série zbraně.  Puška se vyrábí v několika variantách - OP 96N, OP 96 BÚ, OP 99. Používá náboje ráže 12,7x99 (.50 Browning) a 12,7x107, podle toho, o jakou variantu pušky se jedná. Ráži NATO 12,7x99 mm používá Falcon ve verzi OP 99, východní ráži 12,7x107 mm pak varianta  OP 96.

Délka hlavně činí 927 mm, konstrukce závěru je v provedení "BULLPUP" (zkrácený závěr), puška má otočný závěr s dvojitým uzámčením. Zbraň je poměrně lehce rozložitelná na dvě části (pouzdro zbraně se zaměřovačem a na hlaveň s dvojnožkou) a je možné ji uložit do pouzdra pro přenos na větší vzdálenosti. Nevýhodu představuje omezená kapacita zásobníku, který pojme pouze dva náboje. Používá zaměřovače české společnosti Meopta - ZD 10×50 a Meopta ZN 6x (noční).

Puška je určená především k ničení živé síly protivníka, bojových cílů a lehké obrněné techniky do vzdálenosti až 1600 m. Právě efektivní dostřel je jednou z hlavních výhod Falconu. Byly ale už zaznamenány případy, kdy zbraň zasáhla cíl vzdálený přes 2 kilometry. Vzhledem k této nepopiratelné přednosti používají pušku v rámci české armády výsadkové, průzkumné či protiteroristické jednotky. 

Celkově shrnuto představuje česká odstřelovačská puška Falcon kvalitní moderní zbraň nejen pro potřeby naší armády s výborným efektivním dostřelem. Nevýhodu představuje, jak už zmíněno, zásobník na pouhé dva náboje a možná také vyšší hmotnost. To však nemění nic na tom, že se jedná o účinnou zbraň, která našla například uplatnění v rámci Operace Trvalá svoboda, americké protiteroristické kampaně probíhající od útoku na newyorská ,,Dvojčata" 11. září 2001. 

 

Zdroj: army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace