Autor fotografie: KMW|Popisek: Leopard 2A7+
S nákupem pásových BVP nelze otálet, říká ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ale dodává, že forma realizace zakázky bude záležet mj. na výsledcích zadané právní analýzy, jejíž výsledky očekává do konce března. Právníci musejí podle ministryně říci, zda uzavření smlouvy nevyvolá s ohledem na průběh a stav roky se vlekoucího procesu arbitráže proti České republice. Podle slov ministryně je rovněž vláda připravena uvolnit další prostředky na obranu nad rámec schváleného rozpočtu, naskytne-li se příležitost rychle pořídit potřebnou techniku. Může jít o tanky, Pandury, vrtulníky. Uvedla to v rozhovoru pro E15.
S eskalací konfliktu na Ukrajině ruskou agresí a probíhající válkou se tím intenzivněji skloňuje potřeba uvést západní ozbrojené síly do stavu odpovídajícího ekonomické síle zemí NATO. Mnohé totiž v uplynulém období z řady důvodů své armády zanedbávaly a neuvolňovaly na obranu dostatečné prostředky, což se projevuje rostoucím vnitřním dluhem ozbrojených sil, době neodpovídající technikou, která je i po technické stránce v nedobrém stavu, podstavem, který je dán nekonkurenceschopností armád na trhu práce. Typickým příkladem může být německý Bundeswehr, jehož stav je dlouhodobě kritizován a v ostrém kontrastu vůči hospodářské síle Německa. A právě Německo také jen letos navyšuje obranný rozpočet o 100 miliard eur a chce velmi rychle překročit míru výdajů na obranu ve výši 2 % HDP.
Jde o jedinou možnou odpověď. Bez ohledu na velmi diskutabilní výkon, který předvádí ruská armáda na Ukrajině, kde se setkala se statečným a kompetentním odporem, a všeobecně sdílený názor, že by si západní ozbrojené síly s konvenčními prostředky Ruské federace nepochybně poradily i bez intenzívních investic. Vyjádřil to mj. místopředseda PSP Jan Bartošek (KDU-ČSL): "Co ruská invaze na Ukrajinu dokázala stoprocentně? Padl mýtus o silné, moderně vycvičené i řízené, ale hlavně vítězné ruské armádě! Síly NATO by se jen s tím, co mají dnes v Evropě, v konvenční válce Rusku bez problému ubránily a ruskou armádu by dokázali porazit!"
Rusko ale jednak není jediný potenciální protivník. A jednak ozbrojené síly je třeba vybudovat a udržovat na takové úrovni, aby nejen měly reálnou naději útočníka porazit - musejí mít takovou úroveň, aby jej především od jakékoli myšlenky na agresi vůči území Aliance odstrašily. Nejstrašnější po prohrané bitvě je bitva vyhraná.
A problém, který automaticky přijde a již přichází, spojený s všeobecnou vůlí napravit dřívější podcenění investic do obrany, je ekonomický. Roste poptávka, rostou ceny, což umocňuje všeobecná hospodářská kondice kontinentu po dvou letech protipandemických opatření, důsledky válečného konfliktu i některých politik, na předním místě snahy odpovídat na globální změny klimatu vyššími daněmi. A kromě ceny mohou také jednotlivé státy narazit na kapacitu obranného průmyslu, který dokonce začal být v posledních letech vnímaný v určitých kruzích jako nechtěná součást ekonomiky. V dnešní situaci "všichni nakupují jako o život," řekla Jana Černochová.
"Pokud bude možné něco nakoupit, okamžitě předložím vládě návrh na změnu rozpočtu. Udělám to ale až v okamžiku, kdy budu mít stoprocentní jistotu, že finanční prostředky opravdu využiji," odpověděla na otázku, jestli je vláda připravena prostředky pro účely nákupu armádní techniky poskytnout. Zmínila výslovně dosluhující tanky T-72, které je třeba nahradit. Také dokoupení kolových bojových vozidel Pandur II, jichž byla v první vlně v roce 2009 nakoupena z úsporných důvodů jen polovina plánovaného počtu. Existující Pandury je rovněž po uplynulém desetiletí služby již třeba modernizovat (ministryně obrany explicitně zmínila projekt zbraňové věže od izraelské společnosti Rafael) a zajistit jejich další fázi životního cyklu spolehlivými dodávkami náhradních dílů.
Připomněla také nákup vrtulníků. V roce 2019 byla podepsána smlouva na 8 víceúčelových Venomů a pouhé 4 bitevní Vipery. Kromě potřeby disponovat dostatečným počtem kusů vyvstává také problém závislosti armády na dodávkách náhradních dílů pro vrtulníky Mi-24 z Ruska. První vrtulníky amerického systému H-1 budou dodány v roce 2023. "Vláda mi jasně slíbila podporu při možném zvýšení rozpočtu ministerstva obrany," řekla ministryně, a lze očekávat, že v tomto ohledu a nad konkrétními reálnými akvizicemi bude mít také podporu opozice.
Zdroj: E15