Česká republika obdrží od Německa tanky Leopard 2

Česká republika obdrží od Německa tanky Leopard 2
Autor: KMW|Popisek: Leopard 2
18 / 05 / 2022, 15:45

Ve středu 18. května informovala ministryně obrany Jana Černochová Vládu České republiky, že se s německou ministryní obrany Christine Lambertovou dohodla na daru 15 tanků Leopard 2 A4. Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků nejmodernější verze 2 A7+.

„Německo je dlouhodobě naším klíčovým ekonomickým partnerem. V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ ocenila ministryně Černochová.

Ještě letos by se měl uskutečnit dar, kterým německá strana oceňuje, jak intenzivně Česká republika od počátku ruské invaze podporuje Ukrajinu dary vojenského materiálu. Základem tohoto daru bude 15 tanků Leopard 2A4, z toho 14 bojových a jednoho vyprošťovacího. Součástí dodávky, kterou zajistí německý obranný průmysl, budou také náhradní díly a munice.

Aby se dar mohl realizovat, je potřeba uzavřít smlouvu, na které se již pracuje. Předpoklad je, že k podpisu bude možné přistoupit v průběhu léta. Nejpozději do šesti měsíců od podpisu bude dodán první tank Leopard 2 A4 a ostatní budou následovat krátce poté. Ministerstvo obrany navíc počítá s tím, že darované tanky budou v budoucnosti modernizovány na verzi 2A7+.

V letošním roce také bude zahájen výcvik českých vojáků v Německu a následně bude probíhat intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů i na českém území. Tento přístup zajistí rychlejší přechod na novou platformu a podpoří bilaterální spolupráci obou zemí.

Resort obrany současně začne vyjednávat o pořízení dalších tanků Leopard v nejmodernější verzi 2A7+. Cílem je v následujících letech pořídit až 50 kusů v různých modifikacích.

„Tanky Leopard má ve výzbroji řada spojenců v rámci NATO i naši blízcí sousedé, třeba Maďarsko nebo Polsko. Toto přezbrojení přispěje také k vytvoření těžké brigády v souladu s našimi aliančními závazky,“ vysvětlila ministryně obrany.

Nákup nových tanků i modernizace bude prováděna ve spolupráci s německou vládou, jejíž armáda plánuje nákup a modernizaci vlastních tanků Leopard 2. Tento přístup zajistí srovnatelné ceny a efektivní vynaložení prostředků. Zároveň se jedná o příležitost, jak zajistit maximální zapojení českého obranného průmyslu, a to nejenom do dodávek a modernizace pro českou armádu, ale i pro daleko rozsáhlejší dodávky pro armádu německou.

Autor: Jakub Fajnor

Zdroj: Ministerstvo obrany

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace