Česká účast na IDEXu 2021 je mimořádná - jejím symbolem je moderní houfnice DITA

Česká účast na IDEXu 2021 je mimořádná - jejím symbolem je moderní houfnice DITA
Autor fotografie: Excalibur Army|Popisek: Samohybná houfnice DITA
25 / 02 / 2021, 11:00

V Abú Dhabí probíhající mezinárodní výstava IDEX 2021 patří mezi dnes již tradiční veletrhy obranných technologií a zbraní. Je pořádaná v dvouletém cyklu od roku 1993. Současně je v obecně nepříliš stabilním regionu MENA (Blízký východ a severní Afrika) jedinou pravidelně konanou a hojně navštěvovanou akcí svého druhu. Podobně jako na všech podobných veletrzích včetně například našeho IDETu nabízí jednak stánky výrobců ve výstavních halách, jednak exteriérovou expozici techniky, a samozřejmostí jsou i dynamické ukázky. Česká účast na programu, který je v současné světové pandemické situaci vzácností, je mimořádná.

Na letošním IDEXu se prezentuje 26 českých vystavovatelů. Kromě velvyslanectví České republiky ve Spojených arabských emirátech a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR jde o 24 společností, které světové veřejnosti a především potenciálním zákazníkům nabízejí své produkty v oblasti obranných technologií. Program probíhá za nezbytných hygienických opatření včetně požadavku negativního PCR testu ne staršího dvou dnů, který musí předložit každý návštěvník. Celkem se účastní na 1100 vystavovatelů z celé světa. Kromě zbraní, pozemní a letecké techniky je součástí programu také výstava věnovaná námořnictvu NAVDEX.

České společnosti přivezly do Abú Dhabí v každém případě pozoruhodné výrobky a představily jich nemálo jako světovou premiéru. Mezi nejvýraznější patří samohybná houfnice DITA od společnosti Excalibur Army z holdingu CSG. Mohutná věž osazená 155mm hlavní na tatrováckém osmikolovém podvozku navazuje na tradice osvědčených houfnic DANA. V souladu s moderním trendem se vyznačuje jednak vysokou mírou autonomie, jednak nízkou náročností na obsluhu - na rozdíl od starší sestry, která k obsluze standardně potřebuje pět vojáků, podobně jaké například francouzský CAESAR, vystačí si DITA se dvěma. Za pozornost stojí fakt, že technologický demonstrátor byl do Spojených arabských emirátů přepraven letecky. Kromě houfnice DITA prezentuje Excalibur Army také dekontaminační a dezinfekční vozidlo DECON, mostní vozidlo AM-70 EX s nosností mostu 70 tun, a také obrněné vozidlo PATRIOT II.

Kopřivnická Tatra Trucks představuje v Abú Dhabí jednak čtyřnápravovou Tatru Force 8x8 s pancéřovanou kabinou od Tatra Defence Vehicle, a jednak speciální dvounápravový podvozek Tatra Force 4x4, který může sloužit jako platforma pro obrněná vozidla libovolného určení.

V oblasti letecké techniky nelze přehlédnout cvičný a lehký bitevní letoun L-39 NG od Aero Vodochody, osvědčené letecké motory od velkobítešské společnosti PBS, autonomní bezpilotní vrtulník SkySpotter 151 od společnosti LIAZ, nebo akrobatické letouny Z 242 L a Z 143 LSi od Zlin Aircraft a.s. Pardubická společnost ERA představuje svůj pasivní sledovací systém VERA-NG. Své pokročilé radary představuje v emirátech také Retia, a sice jednak 3D radar ReGUARD, jednak speciální ReTWis 5, který dokáže detekovat a sledovat osoby pohybující se za nekovovými překážkami.

Ani na letošním IDEXu nechybí bohaté portfolio společnosti STV Group - od balistických vest po produkci munice pro ruční a protitankové zbraně, tanky i dělostřelectvo. A svou moderní munici přivezla do Abú Dhabí také slovenská větev Czechoslovak Group, MSM Holding, která vyrábí mj. munici pro minomety různých ráží, ale také dělostřelecké projektily parametrů nezbytných pro efektivní nasazení moderního dělostřelectva. A nedlouho po své zajímavé americké akvizici - nákupu 100% podílu v Colt Holding - nechybí v Abú Dhabí ani Česká zbrojovka se svými pistolemi, samopalem CZ SCORPION EVO 3 nebo útočnou puškou CZ BREN 2 a dalšími zbraněmi.

Účast na IDEXu je významnou vstupní branou na obecně nestabilní, nicméně zajímavý trh Blízkého východu a severní Afriky. Ale s ohledem na odklad řady podobných akcí do dalších let je letošní ročník relativně významnější i z hlediska kontaktu s partnery z řady dalších oblastí, včetně Evropy. Významná česká účast je dobrou zprávou o tom, že se českému obrannému průmyslu daří ustát probíhající krizi a přes objektivní překážky rozvíjet světově konkurenceschopné projekty. Pokud by se snad někdo ošíval nad potenciálním exportem evropských zbraní do citlivých oblastí, možná by postačilo poukázat na fakt, že případně uvolněné místo na trhu by okamžitě zaplnily firmy jiných států, především z Ruska a Číny.

Tagy článku