České gripeny se chystají na svou sedmou misi v Pobaltí – enhanced Air Policing

České gripeny se chystají na svou sedmou misi v Pobaltí – enhanced Air Policing
Autor fotografie: Milan Nykodým, CC BY-SA 2.0|Popisek: JAS-39 Gripen
29 / 03 / 2022, 18:00

Podle sdělení ministerstva obrany úterý 29. března odstartovaly české nadzvukové letouny JAS-39 Gripen k plnění mise Air Policing v Pobaltí, konkrétně mířily směr Litva na základnu Šiauliai. Odlet byl ve dvou skupinách, nejprve 2 a pak 3 stroje. 7. úkolové uskupení, jež je bude zabezpečovat, působí na místě již od minulého týdne. Operační úkol bude zahájen 1. dubna.

Ministryně obrany Jana Černochová k tomu uvedla: ,,Obrana východního křída NATO byla v našem zájmu vždy, i před ruskou invazí na Ukrajinu. Dlouho plánované vyslání gripenů na ochranu vzdušného prostoru nad Pobaltím je toho jasným důkazem. Jde také o potvrzení vysokého kreditu našich pilotů, kteří se budou na tomto úkolu podílet již poněkolikáté“. Ministryně tak ocenila práci našich vojáků v zahraničí, v této konkrétní misi pilotů i pozemního personálu pro vysokou profesionalitu.

NATO Air Policing je mise v době míru, jež má za cíl chránit bezpečnost aliančního vzdušného prostoru. Probíhá v režimu 24 hodin denně 365 dní v roce. Jsou pro ni vyčleněny stíhací letouny a osádky jsou v plné pohotovosti připraveny k okamžitému nasazení. Ale jejich úkolem není jen bojové nasazení, ale třeba i pomoc civilnímu letounu v nouzi, když ztratí komunikaci s řídící věží apod. Tato mise je řízena ze spojeneckého leteckého velitelství v německém Ramsteinu (AIRCOM), spadá do systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) a je v odpovědnosti vrchního velitele sil NATO v Evropě (SACEUR – Supreme Allied Commander Europe).

Enhanced Air Policing má za úkol ochranu vzdušného prostoru podél východní hranice NATO. Jedná se o výpomoc pobaltským státům, jež nemají nadzvukové letectvo, a Polsku sousedícím s ruskou Kaliningradskou oblastí.

Společně s českými gripeny budou ze základny Šiauliai operovat letouny španělského královského letectva a z estonského Ämari letouny francouzského letectva. Český kontingent přejímá v rámci rotace úkol od dánského letectva a bude zde působit do 31. července. České gripeny působily nejen v Pobaltí, ale také na Islandu. Prestiž účastníků těchto misí v rámci NATO je vysoká, protože je to jasný důkaz připravenosti k plnění spojeneckých závazků.

I z tohoto důvodu by mělo být co nejdříve zahájeno řešení budoucnosti českého nadzvukového letectva, kdy a jaké letouny. Zda bude prodloužen pronájem stárnoucích ale spolehlivých gripenů, nebo budou pořízeny modernější stroje, jaké a v jakém počtu.

Zdroj: Tisková zpráva AČR, NATO.int

Tagy článku

-->