České houfnice a tatrovky pro Ukrajinu

České houfnice a tatrovky pro Ukrajinu
Autor: Excalibur Army|Popisek: Kanonová houfnice DANA M2
29 / 05 / 2021, 17:30

V minulých týdnech ukrajinská armáda testovala během ostrých zkoušek českou samohybnou kanonovou houfnici DANA M2 na podvozku Tatra. Stalo se tak v rámci příprav nákupu více než dvou desítek těchto dělostřeleckých systémů pro ukrajinské ozbrojené síly.

Společnost Excalibur Army z holdingu Czechoslovak Group (CSG) a automobilka Tatra Trucks se stávají významnými partnery ukrajinských ozbrojených sil. Již dříve se Excalibur Army podílela na dodávkách vojenského materiálu na Ukrajinu, současné projekty znamenají rozšíření spolupráce s ukrajinskou stranou. Podniky holdingu CSG tak navíc posilují spojení Ukrajiny s NATO a Evropskou unii, jichž je Česko členem, což má pro tuto zemi strategický význam.

Ukrajina plánuje vybavit svou armádu 26 zcela novými a moderními houfnicemi DANA M2. Během nedávných testů na Ukrajině se tento dělostřelecký systém ukázal ve velmi dobrém světle. Dana M2 úspěšně absolvovala armádní zkoušky a splnila všech 18 testů, a to včetně ostrých střeleb. Ukrajinská armáda měla také poprvé možnost oficiálně otestovat nový zbraňový systém vyvinutý a vyrobený v některé ze zemí Evropské unie. Absolvování testů bylo předpokladem, a také podmínkou ukrajinské strany, pro zahájení jednání o smlouvě na dodání houfnic pro tamní ozbrojené síly, které nutně potřebují nahradit výzbroj pamatující ještě sovětské časy.

Dana 2

                                                Kanonová houfnice DANA M2 (Foto: Excalibur Army)

 

Excalibur Army také vyjde vstříc ukrajinským partnerům v otázkách výroby nových houfnic a zajištění servisních služeb. Ukrajinské podniky se totiž budou podílet na výrobě některých komponent houfnic a dojde k lokalizaci servisního zázemí na Ukrajině. Země si tedy bude schopna zajistit provoz houfnic z vlastních zdrojů. Excalibur Army je první firmou v oblasti obranného průmyslu ze zemí EU, která takovýto rozsah spolupráce Ukrajině nabízí. Ukrajinské podniky se budou moci zapojit do mezinárodního projektu, což jim pomůže zvýšit výrobní a technologické schopnosti a může otevřít dveře k dalším kontaktům a spolupráci s evropskými partnery.

„Spolupracovat s ozbrojenými silami Ukrajiny na projektu DANA je pro nás velká příležitost. Naše vztahy trvají už léta a máme dobré zkušenosti. V předchozích letech jsme například dodali na Ukrajinu některá vozidla, zařízení a komponenty. Je to ale poprvé, co můžeme nabídnout zcela nový hotový produkt. Je to výsledek naší tvrdé práce, kterého jsme nedosáhli ze dne na den. Nyní ale můžeme ukrajinským partnerům nabídnout moderní houfnici a měli jsme také možnost předvést její schopnosti a výkony přímo na Ukrajině," uvedl Richard Kuběna, obchodní ředitel společnosti Excalibur Army.

Houfnice DANA M2 je pro ukrajinskou armádu přínosnou součástí modernizačních plánů. Získá v ní totiž moderní dělostřeleckou zbraň se špičkovými elektronickými systémy a schopnostmi přesné palby, zároveň však nebude muset nakupovat novou munici. Ukrajinská armáda totiž má ve skladech velké zásoby střeliva ráže 152 mm, pro které je zbraň houfnice DANA M2 konstruována. DANA M2 svými bojovými výkony a díky modernímu vybavení výrazně překonává schopnosti současné dělostřelecké výzbroje ukrajinské armády, například v rychlosti a přesnosti palby, dostřelu nebo automatizaci činnosti atd.

dana

                                                Kanonová houfnice DANA M2 (Foto: Excalibur Army)

 

Během testů ukrajinští vojáci kvitovali schopnost české houfnice operovat koordinovaně v rámci palebné baterie vícero houfnic, ale také zcela samostatně, a to díky digitálnímu systému řízení palby a dalším elektronickým systémům. I jedna houfnice DANA M2 tak dokáže účinně a s velkou přesností působit na vybrané cíle. Během hodnocení také vyzdvihovali rychlost nasazení houfnice. Čas, který uběhl od jejího zastavení do zahájení palby, podle měření ukrajinských pozorovatelů nepřekročil 40 s, od ukončení palby do opuštění stanoviště pak uplynulo přibližně stejné množství času. To jsou hodnoty, jež jsou životně důležité v bojovém nasazení.

Specialisté ukrajinské armády byly spokojeni jak s výkony zbraňového systému, tak se schopnostmi, které DANA M2 předváděla při jízdách v těžkém terénu. Ty jsou dány tím, že houfnice využívá modernizovaný podvozek Tatra, jenž je vybaven vylepšeným vzduchem přímo chlazeným dvanáctiválcem rovněž značky Tatra o výkonu 265 kW. Podle vyjádření ukrajinských vojáků jsou kvality tatrováckého podvozku na vysoké úrovni, což očekávali, vozy Tatra totiž nejsou na Ukrajině neznámé. Koncepce houfnice DANA M2 je podle nich pro ukrajinskou armádu navíc výhodná v tom, že k přepravě zbraňového systému na bojiště není potřeba žádné další vozidlo, jako je tomu v případě tažených houfnic, které ukrajinská armáda dosud používá a které by měla DANA M2 nahradit.

V současné době ve spolupráci s ukrajinským partnerem Ukrinnmaš už probíhají první dodávky celé flotily vozů Tatra pro ukrajinské ozbrojené síly v rámci prvních objednávek pro projekt Neptun a další. Vedle toho Tatra Trucks společně s Ukrinnmaš připravují další projekty, do kterých budou zapojeni různí ukrajinští výrobci speciálních nástaveb. Na kopřivnické podvozky Ukrajina údajně plánuje umístit například raketové systémy Vilcha, Vilcha-M, Hrim-2 a jiné.

dana 3

                                               Kanonová houfnice DANA M2 (Foto: Excalibur Army)

 

V této souvislosti můžeme zmínit i zprávy, které se v posledních měsících objevují v ukrajinských médiích. Týkají se plánů ukrajinské armády sjednotit podvozkové kolové platformy pro různé bojové i nebojové použití a vozy Tatra byly označovány jako horký kandidát modernizace ukrajinských pozemních sil. Koncem minulého roku na Ukrajině také proběhly armádní testy raketových dělostřeleckých prostředků ukrajinské výroby. Společným jmenovatelem bylo právě použití podvozků Tatra.

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace