České republice můžeme nabídnout letoun F-16 a F-35, říká v rozhovoru pro Security magazín Bill Thomas ze společnosti Lockheed Martin

České republice můžeme nabídnout letoun F-16 a F-35, říká v rozhovoru pro Security magazín Bill Thomas ze společnosti Lockheed Martin
Autor: Andy Dunaway, volně k použití|Popisek: F-16
02 / 09 / 2021, 13:00

Security magazín přináší rozhovor s Billem Thomasem, který má ve společnosti Lockheed Martin na starosti strategii a business development. S Thomasem jsme probírali možnosti nabídky letounů České republice, protože v roce 2027 končí pronájem stíhačů JAS-39 Gripen a otázkou je, zda prodloužit pronájem na další roky, nebo se poohlédnout po novém stroji.

Jaké jsou hlavní produkty, které Lockheed Martin představuje na letošním ročníku veletrhu IDEB?

Nejvýznamnějším produktem, které tady společnost Lockheed Martin představuje, jsou letouny F-16. Přesněji řečeno, F-16 Block 70/72, které koupilo Slovensko. Nicméně slovenská armáda má ještě jeden z našich produktů, jímiž jsou vrtulníky UH-60M Black Hawk.

České vzdušné síly budou muset brzy vyřešit otázky svých nadzvukových stíhaček. V současnosti používá švédské letouny SAAB JAS-39 Gripen. Poté, co jste úspěšně nabídly stíhačky F-16 Block 70/70 slovenským vzdušným silám, zajímal by vás potenciální český projekt?

Ano, americká vláda České republice odpověděla, že jí může nabídnout jak stíhačky F-16 Block 70/72, tak další produkt společnosti Lockheed Martin, letouny F-35 Lightning.

Lockheed Martin je členem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Jaké projekty vyvíjíte ve spolupráci s českým průmyslem a jaké jsou v tomto ohledu vaše plány pro nejbližší budoucnost?

Momentálně jsme ve fázi poznávání průmyslových partnerů v České republice. Obvykle dostáváme od zemí instrukce ohledně jejich strategických plánů, abychom se ujistili, že se zaměřujeme na odvětví, na které ony chtějí, abychom se zaměřili, ať je to kyberprůmysl, výrobní průmysl, software atd.

Budeme mít příležitost setkat se s vámi znovu na veletrhu IDET 2021, který se koná v říjnu v Brně? Co nám přivezete, co mohou naši čtenáři a návštěvníci veletrhu očekávat?

Myslím, že můžete očekávat velmi podobnou prezentaci produktů, jaká byla k vidění zde. Samozřejmě tam budeme mít svůj stánek a bude to velmi podobné tomu, co vidíte tady. Ještě předtím budeme mít velmi silné zastoupení v rámci Dnů NATO. Tam budeme mít letoun F-35 v životní velikosti, také letecký simulátor, který máme zde. Takže budeme mít výrazné zastoupení jak na Dnech NATO, tak na veletrhu IDET 2021.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace