Československé zbraně na Kavkaze: gól do ruské branky

Československé zbraně na Kavkaze: gól do ruské branky
Autor fotografie: news.day.az|Popisek: Dana v Azerbajdžánu
22 / 09 / 2017, 17:45

Na internetu se objevily fotografie, které dokazují, že do výzbroje Ázerbájdžánských ozbrojených sil byly zavedeny samohybné kanónové houfnice (ShKH) vz. 77 Dana a raketomety RM-70M1.

Jedná se o těžkou dělostřeleckou techniku na podvozku Tatra vyráběnou v České republice a na Slovensku. Ázerbájdžán je v oblasti bezpečnosti strategický spojenec Severoatlantické aliance, USA a Izraele v Kavkazském regionu.

Dodávka těžkých zbraní původem představuje z hlediska NATO a USA geopolitický úspěch: U těžkých zbraní byl zatím Ázerbájdžán vesměs závislý na dodávkách z Ruska. Partnerství Ázerbájdžánu se západem tak dostalo další impuls. Dělostřeleckou výzbroj v minulosti obdržel Ázerbájdžán i od Turecka, členské země NATO.

Po pravdě je třeba připomenout, že dělostřelecká výzbroj na podvozku Tatra není první dodávkou zbraní ze států NATO. Mezi dodavateli pro místní armádu patří Německo (samopaly MP5, automobily Mercedes-Benz G-Class), Polsko (lehké terénní automobily Tarpan Honker) či Velká Británie (lehké terénní podvozky Land Rover Defender). Američané Ázerbájdžánské armádě dodali vozidla Humvee a MRAPy Cougar. Nejbližším partnerem Ázerbájdžánu ze všech je i kvůli geografické blízkosti Turecko, dodavatel raketometů T-122 Sakarya a T-300 Kasirga (oba státy od sebe dělí ´jen´ Ázerbájdžánu nepřátelská Arménie, která od války o Náhorní Karabach v 90. letech minulého století drží část oficiálně uznaného ázerbájdžánského území).

Tatra

Dodávka zbraní, i když klíčové komponenty jsou nepochybně původem ze Střední Evropy, byla dle neoficiálních informací realizována přední izraelskou zbrojovkou ELBIT Systems. Firmy z Česka a Slovenska fungovaly pouze jako subdodavatelé komponent. Je známo, že ELBIT Systems spolupracuje s českým výrobcem Excalibur Army či slovenským MSM Martin na zastavění své vyspělé elektroniky do starších typů vojenské techniky. Tím zásadně zvyšuje její bojovou hodnotu a prodlužuje její životní cyklus. Může tak být zároveň v řadě případů výhodné, aby se izraelský ELBIT Systems jako systémový integrátor stal konečným výrobcem a dodavatelem na některé zahraniční trhy.

Nesmíme ale zapomenout, že Ázerbájdžán je země problematická z hlediska svobody tisku a lidských práv, ve které moc drží rodinný klan Alijevů. Prezidentem země je již od roku 2003 Ilham Alijev, syn jednoho ze zakladatelů státu a přechozího prezidenta Hejdara Alijeva. I přes problémy s lidskými právy a korupcí se zemi daří postupně zlepšovat infrastrukturu a zvyšovat životní úroveň obyvatel, i díky obrovskému nerostnému bohatství.

V bezpečnostní oblasti musí Ázerbájdžán citlivě vyvažovat své vztahy s mocnými sousedy: Ruskem na severu a Íránem na jihu. Přesto se mu dokázalo rozvinout asertivní zahraniční politiku založenou na pragmatické bezpečnostní spolupráci s Izraelem, USA a Severoatlantickou aliancí. NATO dokonce provozuje v Baku svoji ´školu´ (i přes název school se jedná spíš o institut organizující semináře a konference). Ázerbájdžán poslal kontingenty o stovkách vojáků do aliančních misí v Kosovu a Afgánistánu, s ázerbájdžánskými speciálními silami cvičí US Navy Seals. Dodávka zbraní, na kterých se podílí firmy ze států NATO, tedy nepředstavuje žádnou revoluci.

Dodávka dělostřelecké techniky ze zemí NATO a Izraele samozřejmě nevzbuzuje žádné nadšení v Rusku. Kromě boje o geopolitický vliv na Kavkaze se jedná o konkurenci ruským státním zbrojovkám, na jejichž produkci Ázerbájdžánská armáda převážně stojí. Dá se tedy očekávat, že export samohybných houfnic DANA a raketometů RM-70, v obou případech zbraňových systémů na podvozku kopřivnické Tatry, přinese Tatře, jejímu majiteli Jaroslavu Strnadovi i jeho holdingu Czechoslovak Group příděl ´fake news´ a fám, na jejichž šíření jsou zejména proruská média odborníkem.

Zdroj: News.day.az

 

Tagy článku

-->