Český bitevník proti Putinovi. L-159 ALCA si možná zabojuje na Ukrajině

Český bitevník proti Putinovi. L-159 ALCA si možná zabojuje na Ukrajině
foto: Milan Nykodým (CC BY-SA 2.0)/L-159 ALCA

Ministryně obrany Jana Černochová nevyloučila, že by mohly být na Ukrajinu nasazeny letouny L-159 ALCA k boji s pozemními cíli. ALCA je stále v kategorii lehký cvičný a bitevní letoun, nebo jednoznačnou kategorizaci, jinak formulováno, je víceúčelový.

Ale svůj bojový křest již má za sebou v Iráku a spokojeni jsou s ním i USA v rámci výcvikové skupiny Draken International. Jde jednak o výcvik pilotů a zároveň simulace opoziční strany, tedy „Red Force“.

V Iráku se L-159 osvědčily třeba proti uskupením a bojovníkům ISIS. Krom palubního kanonu Plamen a PVO raket má ALCA schopnost na podvěsech celou škálu munice:

Výzbroj vzduch-země

  • Mark 82 - nebržděná puma o váze 226 kg
  • Mk82 AIR – puma Mk82 s brzdným zařízením BSU-49/B
  • GBU-12 Paveway II – puma Mk82 s laserovým naváděním
  • Mark 83 - nebržděná puma o váze 453,5 kg
  • GBU-16 Paveway II – puma Mk83 s laserovým naváděním
  • CBU-87 - kontejnerová puma s 202 kusy submunice BLU-97/B
  • LAU-5002 A/A, B/A – šestihlavňový raketomet pro neřízené střely CRV-7 ráže 6,98 cm
  • LAU-5003 D/A – devatenáctihlavňový raketomet pro neřízené střely CRV-7 ráže 6,98 cm
  • AGM-65 Maverick – řízené střely vzduch-země s televizním naváděním
  • PL-20 Plamen – kontejner s dvouhlavňovým 20 mm kanónem s kadencí 800 nebo 2600 výstřelů za minutu

Vzhledem k tomu, kolik je v tomto letounu amerických technologií včetně výzbroje, je otázkou, zda či za jakých podmínek udělí USA povolení k reexportu. Krom toho, zřejmě se bude jednat o letouny z přebytků a zakonzervovaných již nějako dobu, tak bude nutné je důkladně prověřit po technické stránce, než by byly předány Ukrajině.

Nespornou výhodou L-159 ALCA je, že má určité podobnosti s L-39 ALBATROS, který ukrajinská armáda využívá pro výcvik a přeškolení pilotů by mohlo být celkem krátké, ať již přímo na Ukrajině, nebo na simulátorech ve výcvikovém centru v Pardubicích a dále s asistencí zkušených pilotů a instruktorů z AČR. Další velkou výhodou je moderní avionika, spektrum nesené výzbroje a tichý chod motoru, což je důležité především při přiblížení k cíli.

ALCA samozřejmě nemůže konkurovat robustním letounům jako A-10 nebo Su-25, jež byly speciálně určeny pro bitevní úkoly a jejich odolnost a nosnost je vyšší. ALCA jako lehký letoun má naopak vyšší obratnost. Ve formátu bitevníku je cílem se přiblížit k dříve identifikovanému cíli poměrně přízemním letem. Víceúčelové letouny jako F-35 nebo F/A 18 mají vyšší rychlost i hlučnost a jsou primárně určeny k jiným úkolům.

I proto se USA rozhodly u A-10 dále prodloužit jejich službu, protože nemají adekvátní náhradu. Bitevníky jsou standardně podzvukové, aby mohly ničit cíle z malé výšky, a i ve velmi složitém terénu. Nadzvukové víceúčelové stroje si musí držet výšku a proletět údolím nebo kaňonem a zaměřit cíl ve vysoké rychlosti je jistě výzva, obzvláště pokud je letoun jednomístný.

Dá se říci, že ALCA splňuje všechny předpoklady pro splnění náročných úkolů. A jistě to bude i přínosem pro ČR, AČR a český obranný průmysl.

Zdroj: mocr.army.cz, thedefensepost.com

Tagy