Český podíl na zakázkách dohodnutý není. Česko potřebuje nekompromisní postoj. Co na to výbor pro obranu?

Český podíl na zakázkách dohodnutý není. Česko potřebuje nekompromisní postoj. Co na to výbor pro obranu?
Autor fotografie: Nexter|Popisek: Dělo CAESAR
23 / 06 / 2021, 06:00

Na 47. schůzi Výboru pro obranu budou poslanci za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka generálního štábu generála Opaty dnes projednávat mj. půlmiliardovou pokutu udělenou ÚOHS ve věci zakázky na víceúčelové vrtulníky, a také informace o vývoji zakázek protiletadlového kompletu SPYDER od izraelské společnosti RAFAEL a samohybných děl CAESAR od francouzské společnosti NEXTER. V obou posledních případech jde o podle tvrzení Ministerstva obrany nečekaně vyšší nabídkovou cenu, o které jsou intenzívně vedena další jednání. Ministerstvo obrany musí zakázky dotáhnout, a současně ale musí vést vyjednávání důrazně: kromě ceny stále zůstává otevřená i zásadní otázka definitivní podoby účasti společností českého obranného průmyslu na zakázkách.

Leckomu by se v době, kdy se ekonomika snaží postavit na nohy po ústupu (zatím?) poslední pandemické vlny, že velké armádní akvizice mohou počkat. Nejen, že ve skutečnosti čekají (resp. se vlečou) již déle, než je zdrávo, ale především potřeba modernizovat základní výzbroj armády, která s sebou stále táhne mnohaletý dluh, se neohlíží a nemůže ohlížet na momentální kondici hospodářství. A jestliže je dnes již nejen pravděpodobné, ale ministerstvem potvrzené, že podpis pod smlouvami na nákup pásových BVP nebude, tím více je třeba zintenzivnit úsilí při jednání o pořízení moderních samohybných děl CAESAR a snad ještě potřebnějších kompletů protiletadlové raketové obrany SPYDER.

Oba projekty mají několik benefitů: Přináší modernizaci klíčového druhu vojska, který je teď vyzbrojen desítky let starou technikou z dob Varšavské smlouvy. Současně nabízejí možnosti pro široké zapojení českého průmyslu nejen do jedné zakázky pro českou armádu, ale i do exportních projektů v rámci dodavatelských řetězců obou firem. A v neposlední řadě prohlubují strategické vztahy se silnými partnery – s Francií, která jako jeden z mála členů NATO dává na obranu 2 procenta HDP, a má dnes nejsilnější armádu v Evropě, a Izraelem, tradičním spojencem a obchodním partnerem ČR s nejsilnější a nejlépe vyzbrojenou armádou na Blízkém východě.

Izraelská protivzdušná obrana své kvality prokázala během nedávného masívního ostřelování země palestinskými teroristy. Teroristické útoky raket na civilní obyvatelstvo se podařilo eliminovat především díky systému Iron Dome (Železná kopule). Bylo úspěšně sestřeleno 1428 raket, které mířily do obydlených oblastí, což znamená úspěšnost přes 95 procent. Radary systému Iron Dome, které jsou v reálném čase schopné zachycovat stovky cílů a navádět obranné střely, vyrábí právě firma Rafael a budou jedním z komponentů systému Spyder, o jehož pořízení Česká republika jedná.

Podle slov generála Opaty ze středeční konference Naše bezpečnost není samozřejmost ujíždí české armádě vlak. A to i v tak základních otázkách výzbroje, jako jsou pásová BVP, samohybná děla nebo právě protivzdušný systém. Nemluvě o náročnějších sofistikovaných systémech v oblasti robotiky, umělé inteligence, bezosádkových prostředků, apod.

Je to již přibližně rok od doby, kdy byly vybrána jako náhrada za samohybné kanónové houfnice DANA francouzská děla CAESAR a jako náhrada za ex-sovětské protiletadlové systémy 2K12 KUB izraelské systém SPYDER (kde hraje nejen po Vrběticích významnou roli i potřeba zbavit se co nejrychleji jakékoli závislosti na Rusku). Nedávno přišla nečekaná informace, že oba potenciální dodavatelé (finální smlouva bude podepsána v režimu vláda-vláda s vládami Francie a Izraele) nabídli své systémy za vyšší cenu, a to proto, že nabídky zahrnují položky, které AČR nepoptávala. Na základě marketingového průzkumu a studie proveditelnosti počítalo české MO s částkami 6 (CAESAR), resp. 10 miliard korun (SPYDER). Nabídky zněly na 8, resp. 15 miliard.

Neméně podstatnou otázkou než pořizovací cena je ovšem také skutečná účast domácího průmyslu na obou zakázkách, která má činit alespoň 40 % v případě děl a alespoň 30 % v případě systému PVO. Systém protivzdušné obrany patří k nejsofistikovanějším a technologicky nejpokročilejším zbraním a je běžné, že i vyspělým zemím je dodáván jako hotové řešení bez podílu domácího průmyslu.

Izraelci chtějí zapojit české podniky v několika kategoriích. V té nejnižší budou české firmy zajišťovat nákup a montáž běžných komerčních součástek, na střední úrovni bude český průmysl vyrábět součástky systému Spyder podle izraelské výrobní dokumentace a na nejvyšší úrovni izraelský výrobce zadá, co má požadovaný subsystém splňovat, a čeští inženýři ho sami navrhnou.

Konkrétně se podíl českého průmyslu bude týkat tatrováckých podvozků pod radary i odpalovače a další součásti systému, výroby komponent radarů MADR či finální montáže raket, které systém odpaluje. To ve výsledku znamená vysoký stupeň soběstačnosti České republiky při provozování systému Spyder v míru i v krizové situaci.

„Výrobce systému Spyder, firma Rafael, se v rámci přípravy projektu seznámil se schopnostmi českého průmyslu a vysoce ocenil jeho úroveň. Proto bez ohledu na projekt Spyder pro Armádu ČR začlenil několik českých dodavatelů do dodavatelského řetězce pro své celosvětové projekty,“ napsal nám mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Pořízení tohoto systému se může stát nejvýznamnějším vyzbrojovacím projektem za celé volební období 2017-2021, a také historicky nejvýznamnějším projektem spolupráce mezi ČR a Izraelem.

V případě samohybných děl CAESAR je situace v zásadě podobná s tím, že zapojení českého průmyslu má být ještě vyšší. Nexter Systems dodá samotné dělo se zákluzovým systémem, český průmysl vyrobí podvozek, kabinu, stabilizátory či komunikační systémy.

Díky zapojení českých firem do projektu pro domácí armádu, je potenciál pro jejich zapojení do cca pěti dalších exportních projektů na houfnice Caesar, které jsou v jednání. Navíc v případě Caesaru už takový projekt existuje: Caesary pro dánskou armádu jsou na podvozku Tatra.

Mimořádně důležitou částí průmyslové spolupráce je výroba munice v ČR, kterou zastřeší firma STV Group a podílet se na ní bude i státní podnik Explosia. Český průmysl se bude podílet i na systému řízení palby. "Vyjednávání o podmínkách dodávek pro Armádu ČR pokračují. Komunikujeme se všemi zúčastněnými stranami a za společnost Explosia jsme připraveni na všechny možné alternativy spolupráce," uvedl tiskový mluvčí společnosti Explosia a.s. Martin Vencl. Firma by měla dodávat hnací náplně pro 155mm granáty.

„Potvrzuji, že jednání s francouzskou stranou jsou náročná, ale věřím, že i za stávající aktivní účasti Ministerstva obrany dospějeme k dohodě, která bude v souladu původním příslibem 40% podílu domácího prumyslu,” uvedl David Hác, generální ředitel STV Group.

Pořizovací cena je samozřejmě důležitým parametrem akvizice. Z dlouhodobého hlediska je ovšem česká účast na zakázce mnohem důležitější. Český průmysl může díky oběma významným projektům získat zkušenosti na vývoji a aplikaci nejnovějších technologií, a do budoucna je pak uplatnit na světovém trhu. A pro armádu bude vysoká míra domácího zajištění obou systémů z logistického hlediska zárukou, že bude stabilně zajištěn bezproblémový servis i dodávky munice po celou dobu životního cyklu techniky. Ministerstvo obrany nestihne koupit pásová BVP. Ale rozhodně by mělo dokončit oba výše uvedené nákupy, protože v opačném případě i u nich hrozí další značné prodlevy. Po volbách se nový ministr bude muset s problematikou detailně seznámit, což celý proces zdrží. Poněkud paradoxně na rozdíl od BVP - kde, pokud se nový ministr rozhodne pro změnu akvizice na formát vláda-vláda, může časové ztráty dohnat, nákupy děl a PVO již v tomto režimu probíhají, a časové ztráty lze jen nabírat.

Tagy článku