Český zbrojní dodavatel s vazbami na Rusko. Sauer nyní pomáhá s vývojem důležitých armádních projektů

Český zbrojní dodavatel s vazbami na Rusko. Sauer nyní pomáhá s vývojem důležitých armádních projektů
Autor fotografie: Koláž SM
26 / 02 / 2021, 08:15

Některé vazby na Rusko evidentně nemusí být v ČR překážkou v obchodu se zbrojním materiálem. Redakci SM se podařilo pomocí otevřených zdrojů vypátrat, že Jiří Sauer, statutární ředitel společnosti L.P.P. holding, která se podlí na důležitých zbrojních projektech v České republice, ovládá od května minulého roku firmu napojenou na ruské podnikatele z oblasti obranného průmyslu.

Opakovaně nám vláda a Bezpečnostní informační služba ve výročních zprávách připomínají Rusko jako nebezpečného „partnera“. Nadstandardní styky s ruskou federací mohou vést ke ztrátě anebo k odmítnutí udělení bezpečnostní prověrky NBÚ, která je pro branži ve zbrojním průmyslu nepostradatelná. Kvůli vazbám na Rusko přišel v minulosti na čas o prověrku na stupeň přísně tajné třeba šéf vojenské kanceláře Pražského Hradu Rostislav Pilc nebo bývalá náčelnice Osobního štábu velitele společných sil Vladimíra Odehnalová, přes kterou infiltroval ruský agent Richard Rachardžo tři vysoce postavené generály štábu, až nakonec odešli do civilu.      

Redakci SecurityMagazin.cz se podařily dopátrat zajímavé souvislosti k osobě Jiřího Sauera. Ten, ještě než se vrhl na soukromé podnikání, působil dříve jako náměstek pro řízení sekce ekonomické Ministerstva obrany a následně také jako obchodní ředitel pro obchod a logistiku Leteckých opraven Malešice (LOM). „Jeho úkolem bylo zajišťovat mimo jiné komplikované dodávky náhradních dílů na helikoptéry Mi z Ruska a dalších postsovětských republik, byl v tomto směru šikovný,“ uvedl tehdejší výkonný ředitel LOM Pavel Beran. Podle něj ani Sauer nemusel mít na své pozici bezpečnostní prověrku. Z LOMu odešel Sauer na vlastní žádost do společnosti Excalibur a dnes je statutárním ředitelem a většinovým vlastníkem holdingu L.P.P., který prostřednictvím své stejnojmenné společnosti L.P.P. s.r.o více než tři roky spolupracuje například na vývoji bitevníku L39 NG. Až potud by bylo vše bez pochyb, nicméně z majetkové struktury rejstříků firem vyplývají další souvislosti, které navozují otazníky.  

Přes L.P.P. holding vlastní Sauer s majetkovou účastí 70% od května 2020 společnost Glance Avionics, která je ze zbývajících 30% vlastněna společností VNE System. Tu ovládají pánové Evgeny Kondratyev se sídlem v Moskvě a Nikolay Gribakin, který bydlí v početné ruské komunitě v pražských Dejvicích.  Gribakin je navíc jednatelem společnosti Glance Avionics, jejíž adresa je shodou okolností stejná jako adresa společnosti L.P.P. Holding - Pod Hájkem, Praha 8.

 

  zdroj: rejstrik-firem.cz

Z interních zdrojů redakce ví, že styky na Rusko měl Sauer opravdu nadstandardní, a to nejen v souvislosti s dodávkami náhradních dílů na vrtulníky. Jeho firma L.P.P. není na stránkách NBÚ uvedena jako držitel bezpečnostní prověrky, na rozdíl od Aera Vodochody, které disponuje stupněm Tajné.

Není to riziko?

Pomocí „eseróčka“ dodávala L.L.P technologii několik let pro celou řadu firem. Podílela se na subdodávkách pro KBPV Pandur pro firmu Steyr nebo třeba modernizaci tanku T-72. Dodává také technologie pro bojové vozidlo Legion. Její nové napojení na ruské podnikatelské struktury nenavozuje v kontextu mezinárodní situace zrovna pocit důvěryhodnosti, neopomeneme-li navíc skutečnost, že podzvukovým bitevníkem L39NG má být v budoucnu vybavena také česká armáda.

Tagy článku