Čeští piloti mají za sebou první lety na nových strojích UH-1Y Venom a AH-1Z Viper

Čeští piloti mají za sebou první lety na nových strojích UH-1Y Venom a AH-1Z Viper
Autor fotografie: foto: Armáda ČR|Popisek: Piloti a palubní technici při prvním letu
27 / 09 / 2022, 11:00

Od července se školí skupina pilotů a palubních techniků z 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou na americké základně námořní pěchoty Pendleton na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Úvodní teoretickou přípravu v září vystřídaly první praktické lety.

Během teoretické přípravy si vojáci osvojili znalosti o konstrukci vrtulníku, avioniku a ovládání stroje.

Výcvik obsahoval i přípravu posádek na nouzové situace „Trénovali jsme například přežití po pádu vrtulníku do moře. Procvičovali jsme postupy, jak bezpečně opustit kabinu, jak vydržet do záchrany nebo zvládnutí samotného vyzvednutí,“ popisuje major Marcel Kica, velitel výcvikové skupiny H-1.

Teoretická část byla doplněna výcvikem na simulátoru, a to od zvládnutí těch nejjednodušších postupů řízení vrtulníku a ovládání jednotlivých systémů až po ty nejsložitější.

Piloti si vyzkoušeli i úplné novinky

Teprve úspěšné přezkoušení z jednotlivých oblastí, z leteckých předpisů týkajících se provozu těchto vrtulníků, nouzových postupů a z pravidel pro létání na základně opravňovalo vojáky k samotnému letu.

V ostrém provozu si piloti vyzkoušeli tzv. „hot refueling“ neboli doplňování paliva na zemi při spuštěných motorech a otáčejícím se rotoru. Změny čekaly vojáky rovněž ve „full glass cockpitu“ (moderní multifunkční displej) nebo ve využití „moving map“ (pohyblivá mapa), které přináší velké zjednodušení v navigaci vrtulníku.

V souvislosti s prováděním výcvikových letů nad mořem jsou piloti vystaveni i mírnému diskomfortu, na který nejsou v našich zeměpisných šířkách zvyklí, a to létání ve vestách s plovacími límci a záchranným vybavením.

„První zkušenosti z letu nám přinesly zjištění, že řízení nevyžaduje tolik fyzické síly a je mnohem citlivější. Zvykáme si na odlišnosti typu opačné šlapání nohou (opačný směr otáčení nosného rotoru), opačná práce s korekcí ("plynem") apod.,“ svěřil se major Kica.

Výcvik podstupují i palubní technici

Součástí posádky UH1-Y je vždy i palubní technik (tzv. crew chief). I tito specialisté prochází komplexní přípravou zaměřenou na materiální oblast, pravidla a organizaci pozemního i letového provozu v podmínkách MCAS (Marine Corps Air Station). Američtí instruktoři školili své české kolegy v přípravě letecké techniky na stojánce vrtulníků. Ta zahrnovala předletovou kontrolu, kontrolu a doplnění všech provozních kapalin, úpravu konfigurace nákladového prostoru vrtulníku a poletovou kontrolu včetně zabalení vrtulníku. Technici byli seznámeni s osobním leteckým materiálem a s možnostmi jeho individuálního přizpůsobení každému jednotlivci.

Autor: kapitánka Jindřiška Budiková

Zdroj: Army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace