Čeští veteráni afghánské války z Task Force HIPPO budou střežit hranici s Ruskem
Autor fotografie: AČR / Public domain|Popisek: Jednotka Task Force HIPPO odlétá do Polska
Minulý týden opustila letiště v Náměšti nad Oslavou elitní jednotka Task Force HIPPO a jejich vrtulníky Mi-171Š. "Hroši" byli přesunuti do Polska, kde budou pod vedením Poláků operovat v rámci jednotek NATO.
Armáda ČR v pondělí 8. ledna 2024 na svém účtu na sociální síti X ohlásila přesunutí téměř sta členů jednotky Task Force HIPPO z letiště Náměšť nad Oslavou do Polska. Jednotka se specializuje na obsluhu vrtulníků. Společně s vojáky bylo k našemu sousedovi posláno také několik vrtulníků Mi-171Š. V Polsku by měla jednotka sloužit především ke vzdušným průzkumům, přepravě materiálu a osob, ale také výsadkové činnosti. Přesný počet helikoptér odeslaných do Polska nebyl českou armádou oznámen.
Vrtulník Mi-171Š je dopravní variantou ruských exportních letounů Mi-171. Ty byly vyvinuty z pravděpodobně nejrozšířenějšího vrtulníku světa, sovětského Mil Mi-8. Stroje byly vyrobeny v 90. letech minulého století ruskou společností Ulan-udský letecký závod patřící pod státní holding Ruské vrtulníky. Tento typ helikoptér má ve svém arzenálu široké množství států, mezi které patří také členské státy NATO Česká republika a Chorvatsko. Letouny byly oběma státům dodány mezi roky 2005-2008.
Helikoptéra je poháněná dvěma motory Klimov TV3-117VM o výkonu 3236 kW. Maximální rychlost stroje je 250 km/h a dolet 1065 km. Vrtulník je schopen létat v maximální výšce 6 000 m. Vnitřní kabina vrtulníku má plochu 4,2 m² a je schopná nést náklad do hmotnosti 4 tuny. Do podvěsu pod trupem je možné připevnit dodatečný náklad taktéž do maximální váhy 4 tuny. Kromě munice se do kabiny vejde až 36 osob. V roce 2014 došlo k modernizaci 7 kusů českých helikoptér na model Mi-171ŠM.
Stroj Mi-171Š se však nevyužívá pouze pro transport, ale především také pro bojové mise. Helikoptéra je totiž vybavena leteckým raketovým systémem 9M114V Šturm vyvinutým speciálně pro použití vrtulníky. Ten je určen také pro odpalování sovětských HEAT raket 9M120 Ataka, které jsou schopny zasáhnout cíl až do vzdálenosti 4 km. Jelikož je účinek výbuchu střely kumulativní, rakety mají možnost prorazit pancéř některých bojových tanků. Pro jednotky NATO proto skupina Task Force HIPPO a jejich stroje představují významnou podporu.
Personál ovládající stroje společně s odborníky byli do Polska posláni především z důvodu pomoci polským speciálním jednotkám v jejich šest měsíců trvajícím velení silám rychlé reakce NATO. Tyto jednotky složené z bojovníků různých národností, jsou v případě potřeby schopny zasáhnout na jakémkoliv místě na světě. Česká jednotka Task Force HIPPO se podle informací armády ČR na misi připravovala několik měsíců a má zkušenosti s množstvím operací v Afghánistánu, kde byli vojáci nasazeni mezi roky 2009-2011.
Tagy článku