Čeští vojáci jsou zařazeni pro rok 2020 do nejvyšší pohotovosti v rámci NAT0

Čeští vojáci jsou zařazeni pro rok 2020 do nejvyšší pohotovosti v rámci NAT0
Autor fotografie: kpt. Radek Hampl|Popisek: Vojáci praporu připraveni na další z náročných prověrek
05 / 01 / 2020, 14:45

Do Sil velmi rychlé reakce NATO je pro období let 2019 - 2021 zařazena tisícovka českých vojáků z úkolového uskupení Armády ČR, které vzniklo na bázi hranického 71. mechanizovaného praporu. Od počátku roku 2020 jsou v nejvyšší pohotovosti v rámci NATO. Čeští vojáci jsou společně s prapory Polska, Španělska a Velké Británie součástí mezinárodní brigády, do níž patří přibližně 5000 vojáků.

České úkolové uskupení zahrnuje tisíc vojáků a tvoří ho manévrové jednotky hranického 71. mechanizovaného praporu a další specialisté z celkem šestnácti útvarů Armády ČR. Uskupení je posíleno i o rumunskou rotu. Po celý rok 2020 budou čeští vojáci zařazeni do nejvyšší pohotovosti v rámci NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force). V tomto roce tak musí být schopni během pouhých pěti dnů zareagovat na hrozby pro členské země Aliance. V současné době není v aliančních silách jednotka, která by byla akceschopnější.

„Nezbytným předpokladem zařazení do těchto jednotek bylo dosažení vycvičenosti na stupni prapor. Intenzivní příprava proto začala již v roce 2018,“ přiblížil velitel úkolového uskupení podplukovník Petr Blecha.

Po teoretické přípravě následovala příprava s účastí vojsk. 71. mechanizovaný prapor zahájil výcvik rotních úkolových uskupení, který vyvrcholil kontrolami sladěnosti rot a taktickými cvičeními s bojovou střelbou za bojové podpory tankové a minometné čety i letecké podpory. Součástí přípravy bylo nasazení 1. a 2. úkolového uskupení minometné baterie v Lotyšsku jako součást eFP (enhanced Forward Presence).

Mezinárodního cvičení Lampart 2018 v polském výcvikovém prostoru se za českou stranu účastnilo více než 250 vojáků s 60 kusy techniky. Následovala i další cvičení s výtečným hodnocením a v červnu 2019 za účasti hodnotitelů z NATO byla na cvičení Dragon 2019 celá mezinárodní brigáda certifikována.

Cvičení v neznámém prostředí rumunských hor

„Samostatnou kapitolou je nadstandardní spolupráce s 811. pěším praporem Rumunska, jehož pěší rota je zařazena do struktury našeho praporu. Například v září 2019 se společné mezinárodní cvičení Transylvanian Dragon I. uskutečnilo v prostředí rumunských hor, kde měli naši vojáci unikátní možnost vyzkoušet taktiku vedení bojové činnosti v horách a naprosto neznámém prostředí,“ dodal podplukovník Blecha.

Významný podíl na vysokém stupni vycvičenosti úkolového uskupení Armády ČR mají prvky bojové podpory z 13. dělostřeleckého pluku, z 22. základny vrtulníkového letectva, prvky bojového zabezpečení ze 14. pluku logistické podpory. Významnou součástí přípravy v posledních letech byla i spolupráce s příslušníky základen vzdušných sil v Náměšti a Čáslavi. Výcvik s ostrou střelbou bitevníků L-159 a vrtulníků Mi-24 v rámci bojových střeleb manévrových jednotek je již nedílnou součástí přípravy v rámci jednotlivých cvičení.

V roce 2020 se jednotky úkolového uskupení VJTF na bázi 71. mechanizovaného praporu zúčastní několika zahraničních cvičení v Polsku (LAMA 2020), Litvě (Briliant Jump a Iron Wolf 2020) a Rumunsku (Transylvanian Dragon II a III). Na území ČR pak prověří schopnosti Sil velmi rychlé reakce cvičení Adamant Warrior 2020 za účasti 150 vojáků z Rumunska a pozorovatelů NATO.

Síly VJTF se skládají z brigády čítající přibližně 5000 vojáků, podporované leteckými, námořními a speciálními silami. Cílem VJTF je zajištění vysoce profesionální a velmi rychlé reakce v případě potřeby ochrany integrity a celistvosti teritoria NATO. Jednotky VJTF jsou schopné vykonávat široké spektrum úkolů včetně okamžité reakce při kolektivní obraně členů Aliance podle článku V, zajištění operací krizového řízení, schopnosti okamžitého nasazení k zajištění podmínek pro nasazení dalších jednotek, podpory mírových operací i zajištění pomoci při katastrofách a ochraně důležitých infrastruktur.

Zdroj: kapitán Radek Hampl, AČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace