Čeští vojáci se v Rakousku školili na tanky Leopard, první má do ČR dorazit během prosince

Čeští vojáci se v Rakousku školili na tanky Leopard, první má do ČR dorazit během prosince
Autor fotografie: Friedrich Böhringer, (CC BY-SA 2.5)|Popisek: Leopard 2A4
17 / 12 / 2022, 12:00

V Rakousku probíhá přeškolovací proces českých vojáků na tanky Leopard 2A4, první stroj by měl být dodán do ČR během prosince.

Čeští vojáci - velitelé, střelci a řidiči se školili na ovládání tanku Leopard 2A4, uvedla armáda ve svém twitterovém příspěvku. Příští rok pak mají pomáhat cvičit své kolegy tankisty doma. První tank Leopard 2A4 by měl být podle plánu dodán armádě ještě během prosince, zbývajících 14 vozidel ČR dostane do konce roku 2023.

Německo daruje ČR svých 15 starších tanků Leopard 2A4 za to, že česká strana od začátku válečného konfliktu na Ukrajině podporuje aktivně napadenou zemi vojenským materiálem. Počítá se s tím, že součástí ,,balíčku", který Německo pro ČR připravuje, bude rovněž munice a náhradní díly a také nezbytný výcvik českých vojáků na obsluhu Leopardů.

Předání 15 starších tanků Leopard 2A4 dohodl český premiér v květnu na základě dohody s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ministryně obrany Jana Černochová před časem dala najevo, že by ráda ke zmíněným starším strojům nakoupila 50 tanků Leopard 2A7 v rámci modernizace tankového vojska. Výhledově by pak mělo dojít k upgradu starších Leopardů právě na verzi 2A7.

Zdroj: Twitter

Tagy článku