Londýn potvrdil nasazení Challengerů 2 v Kurské oblasti

Londýn potvrdil nasazení Challengerů 2 v Kurské oblasti
Autor fotografie: Defence Imagery / Flickr|Popisek: Challenger 2
20 / 08 / 2024, 07:00

Nemůže být sporu, že britský hlavní bojový tank Challenger 2 patří mezi nejvyspělejší MBT světa. Jejich vyslání do Kurské oblasti svědčí o tom, že Ukrajina nasadila to nejlepší, co má k dispozici.

Britský MBT Challenger 2 byl vyráběn v letech 1986 až 1993 společnostmi BAE Systems a Vickers. Celkově jich bylo vyrobeno asi 450. Primárně se jednalo o rozsáhlou modernizaci Challenger 1. Tank má čtyřčlennou osádku, tedy nemá systém automatického nabíjení. Jeho hlavním zbraňovým systémem je drážkovaný 120mm kanon L30A1 se zásobou padesáti střel. Jedná se o naprostou výjimku mezi MBT, co se týče drážkované hlavně, ostatní mají hladkou. Je to proto, že Britové kladou důraz na používání vysoce výbušné munice se speciální hlavicí. Sekundární výzbrojí je spřažený kulomet L94A1 ráže 7,62 mm a zbraň stejné ráže u poklopu nabíječe. 

Britský Challenger 2 jako jeden z nejlepších MBT světa

 

Challenger 2 váží 64 tun, ale s přídavným pancířem se může dostat přes 70 tun, což ho činí těžším než poslední model Abramsu a stává se tím pádem nejtěžším tankem světa. Motor Perkins CV12-6A o objemu 26 litrů má výkon 1 200 koní, což je dnes už nedostačující a je dost velkou otázkou, jak Challenger 2 zvládá onen přídavný pancíř. Po silnici ujede až 550 kilometrů a v terénu 250 km. Maximální rychlost činí 59 kilometrů za hodinu. V roce 2021 britské ministerstvo obrany zveřejnilo velitelský dokument, kde bylo navrhováno odepsat 79 Challengerů 2 a po řadě jiných odpisů britské armádě zůstalo pouhých 148 strojů. Ty mají procházet modernizací na Challenger 3. 

Challenger 2

MBT prošel celou řadou průběžných modernizací a má velké množství patentů včetně pancíře, jehož složení si Britové hlídají jako oko v hlavě. A to dokonce tak, že každý nasazený Challenger 2 měl mít vlastní ženijní zařízení v blízkosti, aby v případě zničení nebo poškození stroje mohl být neprodleně odtažen a nepadl do rukou Rusů. Tank je tedy chráněn pancířem Chobham, který má mít dvojnásobnou účinnost oproti válcovanému homogennímu pancíři při stejné váze. Digitální řízení palby obsahuje dva 32bitové procesory a má kapacitu pro zvýšení výkonu. Termovize se zobrazuje na monitorech střelce i velitele. Ten má k dispozici osm periskopů. 

Challengery procházejí opět velmi rozsáhlou modernizací na verzi Challenger 3. Jedná se o primární zaměřovače a automatické sledování cíle. Širokoplošné vyhledávání a detekce (WASAD) s denním a infračerveným režimem pro noc. Panoramatická a pevná azimutální mířidla, samozřejmostí již je velký přehledový displej. Senzory proti laserovému zaměření, systém aktivní ochrany v podobě velmi účinného izraelského Trophy, který dokáže zasahovat proti nejmodernějším ATGM a bude i na Abramsech a Leopardech 2A8. Podle Army Recognition bude mít tank jeden velký primát a tím je dostřel se speciální municí DM73 na 5000 metrů, jiné MBT mají dostřel kolem 4 000 m. 

 

Byl jeden Challenger 2 zničen v Kurské oblasti?

 

Podle Oryxu byl na Ukrajině dosud zničen jeden Challenger 2 z celkových 14 kusů poslaných na bojiště. Jedná se o vůbec první zničený Challenger 2 v boji. Na sociálních sítích se v posledních dnech objevilo několik ruských videí, které ukazovaly zničený stroj v Kurské oblasti, všechna jsou však nevěrohodná. Jen to poslední, výše vložené ze sociální sítě X, naznačuje, že by se mohlo jednat o britský MBT. Doposud nebylo známo, že by Kyjev Challengery v Kursku nasadil, ale spekulace utnuli sami Britové, protože BBC jejich použití v Kurské oblasti potvrdila. To se sebou ovšem nese dva zajímavé poznatky. 

Ruské drony dosud nedokázali Challenger 2 v Kurské oblasti vyfotit a věrohodně dokázat jejich přítomnost. To svědčí o tom, jak účinný je ukrajinský útok s rušičkami a likvidací průzkumných prostředků Rusů. Vzhledem k obrovskému množství operujících UAV je až šokující, že Rusko samo nedokázalo nasazení britských MBT potvrdit. Druhý faktorem je, že Kyjev skutečně nasadil to nejlepší, co má. Prokazatelně se jedná o americké Strykery, německé Mardery, ale objevily se fotky také M2 Bradley a ruské kolony s posilami jsou zasypávány raketami z MLRS HIMARS. Rusové se snaží tvářit, že útočníkům působí obrovské ztráty, ale zatím se nezmohli ani na pořádný protiútok. Putinova hvězda možná pomalu zapadá.  

 

Tagy článku

-->