Chameneí neměl nejlepší víkend. Na kolik vyšel Íránský režim neúspěšný útok na Izrael?

Chameneí neměl nejlepší víkend. Na kolik vyšel Íránský režim neúspěšný útok na Izrael?
Autor fotografie: IDF / Public domain|Popisek: Letoun F-35 IDF, který ničil íránské projektily
15 / 04 / 2024, 17:00

V noci ze soboty na neděli uskutečnil Írán první přímý útok na Izrael v historii. Oproti velkým očekáváním však nejspíš nedopadl tak, jak by duchovní vůdce islámské republiky Sajjid Alí Chameneí očekával.

Celé obranné operaci probíhající v noci ze soboty na neděli předcházelo rozsáhlé bezpečnostní opatření aplikované v sobotu 13. dubna po 11 hodině večer. Ve většině země, kromě specifických linií okolo Pásma Gazy a dalších nebezpečných oblastí, bylo plně zakázáno veškeré shromažďování za účelem vzdělávání, avšak setkávání do 1 000 obyvatel bylo povoleno. Ve stejnou dobu, tedy v sobotu v 11 hodin večer, také IDF zveřejnily zprávy o vypuštění prvních dronů Íránem a současně ubezpečily veřejnost, že mají situaci pod kontrolou.  

Pro zneškodnění různých druhů vzdušných hrozeb byly připraveny systémy protivzdušné obrany, ale také letectvo a námořnictvo. Přibližně o hodinu později se k íránským dronům také přidala UAV Hizballáhu útočící z jižního Libanonu a následně také střely Hútiů z Jemenu. Izraelský Jeruzalém, jehož obyvatelé mohli vidět činnost PVO přímo na obloze nad svými hlavami, je od nejzápadnější íránské provincie Kermánšáh vzdálen přibližně 1 000 km. 

 

Vzhledem ke vzdálenosti mezi oběma zeměmi a arzenálu íránských dronů islámská republika pravděpodobně k útoku využila velmi známý dron Šáhid 136, který pod názvem Geran-2 hojně používá Rusko na ukrajinské frontě. Kromě tohoto UAV s maximálním dosahem až 2 500 km mohl Írán využít také jiný ze svých dronů Fotros, Šáhid 149, Kaman 22, Karrar, Kian nebo Mahej-6, které mají všechny dolet větší než 1 000 km. Každé z UAV se však liší typem mise, pro který se hodí. 

Zatímco Šáhid 136 je sebevražedným dronem, Fotros, Šáhid 149 nebo Kaman lze také použít na průzkumné mise a jejich cena je proto logicky vyšší. Pokud se zaměříme na hledisko vynaložených nákladů a počítáme s tím, že by Írán použil pouze jednodušší a také cenově výhodnější UAV Šáhid-136, jehož cena jedné jednotky se pohybuje okolo 50 000 dolarů (asi 1,18 milionů Kč), náklady na 170 kusů dronů by tak činily 8,5 milionů dolarů (asi 201,9 milionů Kč).

Okolo půl druhé ráno izraelského času IDF oznámily, že dostaly zprávu o vypuštění nespecifikovaných raket Íránem, které směřují k Izraeli. Obyvatelům celé země bylo doporučeno, aby se při poplašném hlášení odebrali do krytů, protože zatím nebylo známé, o jakou hrozbu se může jednat. Teprve po přibližně hodině a půl bylo zjištěno, že šlo o řízené střely a balistické rakety s možností nést jaderné hlavice, které se piloti letadel F-16, F-35 a dalších stíhacích letounů snažili zlikvidovat ještě předtím, než mohli dorazit na území Izraele. S tímto úsilím Izraeli pomohly britské a americké jednotky na Blízkém východě, ale také vzdušná obrana Jordánska. 

Izraelští piloti se podporují před misí 14. dubna 2024

 

Íránský útok na Izrael ve znamení balistikých střel 

 

Podle informací IDF tak bylo v průběhu noci zneškodněno až 120 balistických raket a 30 řízených střel vyslaných Íránem nebo jeho spojenci v regionu. Pokud bychom předpokládali, že by museli všechny balistické rakety překonat vzdálenost 1 000 km, připadaly by v úvahu střely Šháb-3 v hodnotě 3 miliony dolarů (asi 71,28 milionů Kč) za jednu jednotku, Ashoura za 5 milionů dolarů (asi 118,8 milionů Kč), Ghadr-110 také v ceně 5 milionů dolarů, Khorramshahr za 8 milionů dolarů (asi 190 milionů Kč) nebo Sejjil za 6 milionů dolarů (asi 142,51 milionů Kč). Pokud bychom předpokládali, že Írán použil střelu Ghadr-110, kterou již několikrát dříve vypustil, celkové náklady pouze na těchto 120 kusů střel by dělaly 600 milionů dolarů (asi 14,25 miliard Kč). 

Co se týká řízených střel, existuje větší množství variant, které mohl Írán pro útok zvolit, avšak jejich cena není příliš známá. Americké náklady na jednu raketu Tomahawk činí přibližně 2 miliony dolarů (47,5 milionů Kč) a IDF podobných íránských střel s plochou dráhou letu za noc podle vlastních zdrojů zneškodnily nejméně 30 kusů. Celková hodnota íránských střel by se, pokud je hodnota íránských raket podobná nákladům na americké, mohla pohybovat okolo 60 milionů dolarů (asi 1,42 miliard Kč). Pokud proto spočítáme dohromady možné náklady vynaložené Íránem pouze na munici, dostaneme se na téměř 700 milionů dolarů (asi 16,6 miliard Kč), avšak reálná částka bude pravděpodobně vyšší.

 

Tagy článku

-->