,,Chceme mír, připravujeme se na válku". Polsko přebírá samohybné houfnice K9 a tanky K2 v rekordním čase

,,Chceme mír, připravujeme se na válku&quote;. Polsko přebírá samohybné houfnice K9 a tanky K2 v rekordním čase
Autor fotografie: Simta, CC BY-SA 3.0|Popisek: K2 Black Panther
06 / 12 / 2022, 15:30

Jak už SM v létě informoval, Polsko nakupuje od Jižní Koreje tanky K2 Black Panther, samohybné houfnice K9 a také bitevní letouny FA-50, což je jeden z největších zbrojních nákupů v historii tamní armády. Nyní Polsko již přebírá prvních 24 samohybných houfnic K9PL a také 10 tanků K2 Black Panther.

Polská vláda před několika měsíci signovala jeden z největších zbrojních nákupů v historii armády. Od Jižní Koreje Polsko nakupuje tanky K2 Black Panther, samohybné houfnice K9 a také bitevní letouny FA-50. Celková hodnota kontraktu nebyla zveřejněna, nicméně odhaduje se na zhruba 15 miliard dolarů.

Zahrnuje akvizici 180 tanků K2 Black Panther, 670 samohybných houfnic K9 a rovněž 48 bitevníků FA-50. Co se týče tanků, jedná se o první fázi, nicméně ve druhé má postupně do Polska dorazit až 800 strojů. K tomu musíme připočíst i 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3, takže bez nadsázky můžeme říct, že z Polska se stává tanková velmoc.

Modernizace polské armády, která se děje ve světle ruské agrese na Ukrajině, tak vstoupila do další významné fáze. Nyní jihokorejská společnost Hanwha dodala polské armádě první várku 24 samohybných houfnic K9PL a také 10 tanků K2 Black Panther.

Jižní Korea v dodávkách jedná rychle, což ocenil také polský prezident Andrzej Duda, protože příslušné smlouvy byly podepsány teprve v létě. Předávka vojenského materiálu se konala v přístavu Gdyně na severu Polska, přítomni byli Duda s ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem. Ten prohlásil, že ,,chceme mír, proto se připravujeme na válku."  

V rámci kontraktu se počítá s tím, že zmíněné tanky i houfnice by se měly od roku 2026 vyrábět přímo v Polsku.

Zdroj: Defence24

Tagy článku