Chcete se cítit v bezpečí před ruskými střelami? Pořiďte si MIM-104 Patriot

Chcete se cítit v bezpečí před ruskými střelami? Pořiďte si MIM-104 Patriot
Autor fotografie: Kelly Michals / Flickr|Popisek: MIM-104 Patriot
29 / 05 / 2024, 09:15

Špičková protivzdušná obrana je v současnosti s nástupem levných dronů alfou a omegou obrany země. Americké PVO Patriot společně s námořními systémy Aegis patří mezi absolutní špičku a Rusové jim těžko konkurují.

Sovětský svaz věděl, že v letectvu nemůže západním zemím takticky ani početně konkurovat, a proto se zcela záměrně zaměřil na protivzdušnou obranu. Především systémy S-300 a následně S-400 dostaly po konci studené války obrovský marketing. Určitě se nedá hovořit o tom, že by ruská PVO postrádala kvalitu, ale především gloriola S-400 dostává povážlivé trhliny. Komplet měl být ekvivalentem americkým Patriotům. Obě PVO působí v konfliktu na Ukrajině a dle dostupných informací S-400 prohrává na celé čáře. Proti ATACMS nedokáže ochránit ani sám sebe. Rusové mají velký problém. 

 

Patritoty válcují S-400

 

U konfliktu v Rudém moři s Hútíi, jemenskými povstalci z jedné z nejchudších zemí světa, se opravdu nedá očekávat, že budou radikálové disponovat velmi dobrým vojenským vybavením. Jim však stačí levné rakety a UAV z Íránu a zaměstnávají západní a izraelskou PVO o sto šest. A aktuální situace je taková, že pro země participující na operaci Prosperity Guardian v oblasti předstaují hútíjské útoky vážné nebezpečí. RIM-66 za 55 milionů sestřeluje kopie íránských dronů Ababil, Qasef-1, za cenu jednoho milionu korun. Modernizace PVO a ekonomický provoz jsou úkoly budoucnosti pro všechny armády, včetně AČR. A ta zásadní modernizaci PVO odložila na rok 2035

Podle Newsweeku Kyjev v současnosti operuje nejméně třemi systémy Patriot, ale Ukrajinci tvrdí, že jich potřebují nejméně 25. Ponecháme-li toto nereálné číslo stranou, jen to vypovídá o tom, jak si obránci Patriotů cení. Systém používá celkem 19 zemí a v Evropě se nachází asi celkově sto kompletů. Ukrajinci proto nyní dělají vše, aby získali alespoň nějaké další kusy. Německo sice vyvinulo v poslední době značné úsilí, aby Patrioty Ukrajině sehnalo, ale neuspělo. Podle WPtech iniciativu nyní převzalo Nizozemsko, které chce po celém světě shánět části systému a kompletovat je dohromady. Španělsko proto ohlásilo další balík vojenské pomoci, který zahrnuje Leopardy 2A4 a právě rakety PAC-2 GEM-T do Patriotů. 

 

MIM-104 Patriot v nasazení  

MIM-104 Patriot je raketový komplet země vzduch (SAM) vyráběný prestižním americkým konglomerátem Raytheon s divizí RTX, jež se podílí i na vývoji letadla šesté generace a to v klíčové oblasti, jeho pohonné jednotce. Komplet se skládá z odpalovacího zařízení, velitelského stanoviště a radaru s fázovým polem, jenž je pochopitelně odpovědný za detekci cílů. Ukrajinci disponují s největší pravděpodobností verzí s radarem AN/MPQ-53, jenž má dosah 170 kilometrů a používají převážně výše zmíněné střely PAC-2 GEM-T s dostřelem 160 kilometrů a tříštivou hlavicí. 

Střela MIM-104 Patriot

Patriot je systém PVO středního a dlouhého dosahu. Prakticky se zároveň jedná o řídící a komunikační centrum, které je schopné plně autonomní činnosti. Patriot je prověřený jako antibalistické zařízení, což třeba na Ukrajině prokázal sestřely ruských hypersonických Ch-47M2 Kinžal. V US Army je používán od roku 1981. Operační schopnosti je schopen dosáhnou do hodiny od příjezdu na místo působení na vozidlech HEMTT Oshkosh M983. V roce 2017 dostal Patriot nový radar AN/MPQ-65A se špičkovým a ultramoderním aktivním elektornicky skenovaným polem (AESA), jenž má o 50 % nižší náklady na údržbu. 

První bojové nasazení se odehrálo v První válce v Perském zálivu, kde Patriot čelil především iráckým Scudům, které Husajn posílal i na Izrael, aby ho vyprovokoval ke vstupu do konfliktu. Američané hlásili 97% úspěšnost, ale tato čísla jsou zpochybňována. Při americké invazi do Iráku v roce 2003 už ovšem o kvalitě Patriotů nepanují pochybnosti. V roce 2014 Patriot při izraelské operaci Ochranné ostří proti Hamásu sestřelil dva drony, čímž potvrdil, že je schopen operovat i proti malým bezpilotním prostředkům. Na Ukrajině systém už zvládl sestřely Su-34, Su-35, vrtulníky Mil Mi-8, výše zmíněné Kinžaly a celou řadu dalších raket. Vzhledem ke všem těmto charakteristikám je Patriot považován za extrémně spolehlivý prostředek PVO.


 

Tagy článku