Chcete se zbavit letadla nebo dronu? Vleťte do prostoru takřka 100% úspěšné ukrajinské PVO

Chcete se zbavit letadla nebo dronu? Vleťte do prostoru takřka 100% úspěšné ukrajinské PVO
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Voják střílející z kulometu (ilustrační foto)
18 / 03 / 2024, 15:00

Za poslední týden ukrajinské jednotky protivzdušné obrany hlásí v jednom útoku 90% a ve druhém 100% úspěšnost při sestřelování ruských UAV Geran-2. Ve světle úspěchu zneškodněných 13 ruských letounů z února 2024 se lze domnívat, že schopnosti ukrajinské PVO se stále zlepšují.

V noci ze čtvrtka 14. března na pátek 15. března 2024 podle ukrajinských zdrojů podniklo Rusko masivní útok sebevražedných dronů Geran-2 a množství dalších střel na různé cíle na ukrajinském území. Podle ukrajinské armády se jednalo se o oblasti nacházející se na západ i východ od řeky Dněpr a některé útoky byly mířeny také přímo na Kyjev. Jen na civilní oblasti v hlavním městě Ukrajiny mělo být namířeno nejméně 15 sebevražedných UAV.

Ukrajinská armáda následně zveřejnila informace, že všech 27 kusů ruských sebevražedných Geranů-2, bylo při nočním útoku úspěšně zneškodněno jednotkami protivzdušné obrany, což znamená 100% úspěšnost PVO Ukrajiny. Informace poskytnuté Ukrajinou z válečné fronty nejde prokazatelně potvrdit či vyvrátit. Pokud by se však tato skutečnost ukázala jako pravdivá, vše by nasvědčovalo tomu, že se ukrajinské jednotky, které mají na starost ničení vzdušných hrozeb v podobě UAV, ve svých schopnostech stále zlepšují. 

 

Jen o necelý týden dříve, v neděli 10. března 2024, při podobném útoku na civilní oblasti na celém území Ukrajiny, se jednotkám ukrajinského letectva podařilo zneškodnit 35 z 39 kusů dronů typu Geran-2. Jde tedy o přibližně 90% úspěšnost této obranné operace. Ukrajinská armáda k celé nedělní události uvedla, že UAV byla sestřelena mobilními týmy protivzdušné obrany. Z dostupných informací z ukrajinské fronty se lze domnívat, že jsou těmito mobilními jednotkami myšleny skupiny operující s rychlopalnými děly, protiletadlovými kulomety nebo raketovými systémy umístěnými na korbě automobilů.

Jedním z takových protiletadlových mobilních systémů je český MR-2 Viktor vyrobený společností Excalibur Army, který byl na Ukrajinu dodán díky Nizozemsku. Ten ke zneškodnění UAV používá dva kulomety ZPU-2 ráže 14,5 mm každý s kadencí přes 500 ran za minutu. O systému MR-2 Viktor na Ukrajině jsme vás informovali v tomto článku. Z dostupných fotografií a videí z ukrajinské fronty lze téměř s jistotou tvrdit, že ukrajinská armáda má podobných mobilních systémů rychlopalných zbraní na osobních automobilech větší množství a proti dronům se zatím více než osvědčují. 

Jelikož se útoky UAV odehrávají v noci, mobilní jednotky mají s sebou k dispozici také silná světla, kterými nasvítí dron na obloze a technik ovládající zbraň objekt následně sestřelí. Kromě rychlopalných zbraní jsou však také mobilní raketové systémy účinným, avšak trochu nákladnějším řešením pro likvidaci ruských bezpilotních letounů. V posledním týdnu bylo na sociální síti X zveřejněno video amerického systému VAMPIRE, který měl úspěšně zneškodnit dron Geran-2. 

Systém VAMPIRE

Na záběrech je vidět letící dron, ke kterému se shora přibližuje neznámý objekt, který by měl být údajně střelou APKWS systému VAMPIRE. Ta jej zasahuje a dron se následně řítí k zemi. Podobné video ukazující zneškodnění dronu Geran-2 střelami APKWS bylo zveřejněno již v únoru 2024 avšak u něj také nešlo prokazatelně potvrdit, zda se opravdu jednalo o práci systému VAMPIRE, kterých bylo na podzim 2023 na Ukrajinu dodáno nejméně 15. Více se o videu můžete dočíst v tomto textu

Hypotézu o čím dál větším zlepšení ukrajinské protivzdušné obrany však jasně podporuje také skutečnost, že v únoru 2024 se jednotkám Ukrajiny podařilo zneškodnit 13 letounů Ruska, mezi nimiž bylo jedno letadlo včasné výstrahy A-50U. Jeho cenu někteří experti vyčíslují až na 330 milionů dolarů (7,7 miliard Kč) a Rusko jich má nyní z původních 10 kusů k dispozici přibližně jen něco okolo 5-6 letadel. Více o zničených letounech se můžete dozvědět v tomto textu

S jistotou proto nelze konstatovat, že u ukrajinské protivzdušné obrany dochází s každým dnem ke zlepšení. Nestačí totiž pouze dva případy z poslední doby, které by tyto domněnky potvrdily. Je však nesporným faktem, že mobilních systémů schopných zničit UAV na Ukrajině stále přibývá a stejně tak se zlepšují schopnosti ukrajinských operativců, které drony zneškodňují. Rusko totiž podniká masivní útoky desítek dronů Geran-2 na ukrajinské území již od října 2022 a podle ukrajinských médií se někdy objevují také několikrát týdně.

 

Tagy článku