Chcete vyzkoušet archaickou techniku? Bojujte za Rusko na Ukrajině

Chcete vyzkoušet archaickou techniku? Bojujte za Rusko na Ukrajině
Autor fotografie: The U.S. National Archives / Picryl|Popisek: Hořící tank T-55
22 / 04 / 2024, 08:00

Vojenský průmysl v době studené války jel na plné obrátky a je otázkou, kam se poděly veškeré vyrobené stroje. Rusko část sovětské techniky podobně jako Ukrajina nasazuje na válečné frontě, ale kdy se jeho sklady vyprázdní?

Je známou skutečností, že od skončení II. světové války Sovětský svaz ve svých skladech hromadil větší množství vojenské techniky, kterou potřeboval mít připravenou pro případný konflikt. Těsně před rozpadem Sovětského svazu se tak odhadovalo, že měla jeho armáda k dispozici více než 50 tisíc tanků, 28 tisíc BVP, 50 tisíc obrněných transportérů a přes 40 tisíc různých systémů dělostřelectva. V současné době je však velmi obtížné hodnotit, kolik stále funkčních sovětských strojů z těchto zásob schopných boje má Rusko reálně k dispozici.   

Podle zprávy britského Mezinárodního institutu pro strategické studia s názvem The Military Balance 2023 v minulém roce Rusko disponovalo z větší vojenské techniky přibližně 1 800 kusy hlavních bojových tanků, více než 4 150 bojovými vozidly pěchoty, asi 5 300 obrněnými transportéry a nejméně 4 400 různými typy samohybných i tažných houfnic. Při porovnání s výše uvedenými čísly z doby Sovětského svazu je proto jasné, že Rusko rozpadem impéria přišlo o část svého arzenálu, který zůstal v satelitních státech, ale taky množství z vybavení rozprodal armádám po celém světě. Je však vysoce pravděpodobné, že i přesto muselo Rusku zůstat značné množství techniky v jeho skladech. 

 

Především na základě vysokého stupně utajení, ale také dalších důvodů spojených se studenoválečným konfliktem navíc dodnes nevíme, kolik kusů této technologie Sovětský svaz vyrobil pouze pro účely Ruska a kolik pro ostatní satelitní země. Před rokem 2015 sice existovala jistá omezení ruského zbrojení v podobě Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě uzavřená na začátku 90. let, ale po odmítnutí Ruska plnit nadále závazky, k němuž došlo v roce 2015, představa o velikosti jeho arzenálu začala být ještě více mlhavější. 

 

Sovětská technologie v Rusku je masově modernizována 

 

Možné indicie kolik má Rusko k dispozici sovětské technologie by mohly nabídnout také informace o stavu ruského válečného průmyslu. Podle britských špionážních agentur v minulém roce opravdu došlo v Rusku ke zvýšení produkce armádního vybavení a zbraní, jak dříve deklaroval prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu. Ten již v prosinci 2023 veřejně oznámil, že ruský těžký průmysl dodal armádě za uplynulý rok více než 1 500 tanků. Většinu z těchto kusů však nejspíš představovaly modernizované tanky T-54, T-55 a T-62. Všechny tyto modely byly vyráběny od konce II. světové války do poloviny 70. let a nyní byly viděny právě také na ukrajinské frontě. 

Tank M48 Patton

Americká armáda má pro srovnání s Ruskem stále několik kusů MBT M48 Patton pocházejících ze stejné doby jako T-54 a T-55 ve svém arzenálu k dispozici, avšak stroj byl vyřazen z boje už v roce 1973. Důvod byl jednoduchý, stroj přestával stačit požadavkům bojiště a vojáky vystavovala tato technologie přílišnému nebezpečí. Rusko, pověstné svým otřesným zacházením s branci, však očividně jasně vystavuje své vojáky nebezpečí, když je umístí do 50 nebo dokonce 80 let starého sovětského vojenského vybavení, které není schopné se vypořádat s hrozbou v podobě FPV dronů a jiných sebevražedných UAV.

Tanky T-54 a T-55 však nejsou používány na ukrajinské frontě jako MBT, ale spíš plní účel 100mm samohybných houfnic, když ostřelují bojiště z dálky a neúčastní se přímé akce. V jiných oblastech Ukrajiny, jako na Krymu, jsou však starší modely tanků využity také v boji nebo se pomocí nich dopravují vojáci na frontu. Na jednu stranu by se proto použití sovětské techniky na ukrajinském bojišti mohlo zdát jako zoufalství Ruska nebo naopak snahu o kreativní využití starých zásob, které by jinak nenašly žádné jiné využití. Jednoznačně však zůstává faktem, že ruští vojáci jsou při nedostatečné obraně strojů vystaveni velmi vysokému nebezpečí. 

 

Zdroj: The Military Balance, autorský komentář Viktorie Pošvářové

 

Tagy článku