Chystá se ministerstvo obrany koupit více pásových BVP? Místopředseda výboru pro obranu Růžička o takovém záměru nic neví

Chystá se ministerstvo obrany koupit více pásových BVP? Místopředseda výboru pro obranu Růžička o takovém záměru nic neví
Autor fotografie: BAE Systems|Popisek: CV90
11 / 05 / 2023, 15:00

Lidové noviny přinesly v pondělí 8. května informaci, že obrana plánuje v rámci jednání o pořízení pásových BVP CV90 navýšit počet vozidel o 36 kusů na celkových 246. Podle nejmenovaného zdroje, který autor článku citoval, se to vyplatí, "protože půjde o stejnou jednotkovou cenu. Už se o tom informoval i Výbor pro obranu." Zeptali jsme se proto poslanců výboru pro obranu, zda o této náhlé změně a navýšení počtu vozidel vědí a zda s ní souhlasí. Armáda České republiky dlouhé roky jasně komunikovala potřebu 210 vozidel. Navýšení by přišlo těsně před podpisem kupní smlouvy. Jako první nám odpověděl místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO).

Kdy jste byli jako poslanci výboru pro obranu o tomto záměru informováni?

Na Výboru pro obranu jsme dostali spíše obecné informace a na řadu otázek nám, stejně jako v případě písemné interpelace, paní ministryně odpovídá pouze všeobecně, vždy s odkazem na to, že jednání probíhají a nechce ohrozit jejich výsledek. Informováni o chystaném navýšení počtu pásových BVP jsme nebyli, nebo pokud mluvím za sebe, informován jsem nebyl. Možná koaliční poslanci mají více informací. Už jsem si zvykl, že aktuální věci se nedozvím na výboru pro obranu, ale z tisku. Je to neuvěřitelně špatná komunikace ministerstva obrany.

Souhlasíte s takovým navýšením počtu vozidel, jestliže armáda dosud komunikovala potřebu 210 kusů?

Já zatím žádnou oficiální informaci o navýšení počtu BVP nemám. Včera jsem dostal odpověď na písemnou interpelaci ohledně nákupu BVP a kromě všeobecné informace, že mi paní ministryně nemůže nic říci, že je vše v jednání a armáda BVP potřebuje, jsem se vlastně nic nedozvěděl. A to jsem položil 46 otázek, vlastně úplně zbytečně.

Celá zakázka má řadu problematických míst. Nejpalčivější je otázka zapojení českého obranného průmyslu. Ministerstvo má garantovat, že dodavatel dodá to, co armáda od roku 2019 požaduje, v počtu a kvalitě, která bude odpovídat zadání, a že bude dodržena minimálně 40% účast českých firem, a to bez nějakého přeprodávání zahraniční produkce. Pokud tohoto ministerstvo dosáhne, bude výsledek přijatelný a dobrý. Nějaké vypouštěné balonky přes média o navýšení počtu vozidel, protože je to prý výhodné, komentovat nechci.

Tedy vám nebylo jako členům výboru sděleno ani to, jakých variant vozidla by se navýšení týkalo, a o kolik bude navýšena celková cena kontraktu? Objevila se vyšší částka v rozpočtu či výhledu, s nímž jste byli dosud seznámeni?

Ne, jen bych se opakoval, aktuální informace o dění na resortu obrany se dozvídám z tisku. Od začátku vyjednávání této vlády o nákupu BVP s firmou BAE jsem k uvedené akvizici velice opatrný. Vše je od určité chvíle zahaleno neprostupnou kouřovou clonou a podrobné odpovědi na důležité otázky chybějí. Připomínám, že akvizice, které dělala naše vláda za ministra Metnara, byly daleko transparentnější než současnou vládou řízený nákup BVP. A to včetně akvizic formou vláda-vláda. Komunikace rezortu obrany byla nesrovnatelně lepší. Osobně jsem byl vůči některým projektům i z pozice tehdy vládního poslance kritický, ale na nedostatek informací jsem si stěžovat nemohl.

Tagy článku