,,Chytrá puma" StormBreaker pro letouny F-15E Strike Eagle

,,Chytrá puma&quote; StormBreaker pro letouny F-15E Strike Eagle
Autor fotografie: Sgt. Aaron Allmon, USAF, Wikimedia Commons|Popisek: F-35E Strike Eagle
22 / 10 / 2020, 13:00

Společnost Raytheon informovala ve svém prohlášení, že víceúčelové stíhací letouny F-15E Strike Eagle dostanou novou zbraň, ,,chytrou pumu" StormBreaker.

,,Chytrou pumou" StormBreaker (GBU-53/B) mají být po nezbytném schvalovacím procesu vyzbrojeny letouny F-15E. V praxi to znamená, že letky strojů F-15E mohou být s novou zbraní nasazeny pro konkrétní mise.

,,StormBreaker přináší nebývalé schopnosti pro piloty ve vzduchu," prohlásil Paul Ferraro, viceprezident společnosti Raytheon. Podle Ferrara pak StormBreaker dává pilotům výraznou výhodu v použití proti nepříteli.

93 kilogramů vážící StormBreaker má představovat v boji ,,rozdílovou" zbraň, která bude schopna ničit s velkou přesností a na velké vzdálenosti pohybující se cíle, jako jsou například tanky či bojová vozidla pěchoty, a to za každého počasí. Právě schopnost ničit cíle na velkou vzdálenost (72 kilometrů proti pohyblivému cíli) a ve špatném počasí má představovat podle zástupců společnosti Raytheon jednu z klíčových předností Stormbreakeru.

Tato schopnost je jistě svým způsobem ,,Game Changer", avšak zatím nebylo uvedeno, jakým způsobem jsou bomby na cíl naváděny. V okamžiku schozu jsou jistě senzory obtížně detekovatelné, na rozdíl od řízených střel, kde je zásadním markantem zážeh raketového motoru. V konečné fázi navedení je zásadní, zda se jedná o aktivní naváděcí systém instalovaný přímo na bombě, nebo o přenos dat z různých senzorů k více přijímačům (útočným prostředkům), kdy konečná fáze navedení, kromě optické, bude detekovatelná, avšak s minimálním časovým prostorem pro obrannou reakci.

Kromě již zmíněných letounů F-15E budou osazeny ,,chytrou pumou" rovněž stíhače F-35, konkrétně jeho varianty Block 4. Úspěšná integrace StormBreakeru s letounem pak otevře podle Raytheonu F-35 zcela nové útočné možnosti. US Navy je také testovala poprvé v tomto roce na letounu F/A-18E/F Super Hornet, takže se počítá v další fázi s tím, že i tento stroj bude vyzbrojen novou zbraní.

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku