Čím zaútočily Spojené státy, Velká Británie a Francie na Sýrii?

Čím zaútočily Spojené státy, Velká Británie a Francie na Sýrii?
14 / 04 / 2018, 17:00

Dnes kolem třetí hodiny ráno našeho času provedly Spojené státy, Velká Británie a Francie v reakci na nedávný chemický útok ve městě Dúmá odvetný úder v Sýrii. Podívali jsme se proto, jaké nosiče zbraní a zbraně jednotlivé státy použily a mohly použít. Krom často zmiňovaného vypuštění střel Tomahawk totiž došlo i k nasazení řady bojových letounů.

V hlavní roli střely Tomahawk, nasazeny i bombardéry B-1A

Spojené státy americké odpálily ze svých plavidel tříd Arleigh Burke a Ticonderoga při útoku zhruba stovku střel Tomahawk s doletem až 2 500 km. Jejich přesný počet ani množství lodí, které se přímo zapojili do úderu, nebylo oznámeno.

Připomeňme, že podzvukové střely s plochou dráhou letu Tomahawk byly do výzbroje zařazeny v první polovině 80. let. Od té doby nicméně vznikla celá řada modernizovaných variant a i proto jsou používány dodnes. Jednou z jejich výhod je rozšíření v americkém námořnictvu, které je provozuje z mnoha svých plavidel včetně ponorek a druhak také značné operační zkušenosti, které z nich dělají skutečně velmi dobře operačně nasaditelnou zbraň.

Na délku měří střela 6,25 m, respektive 5,56 m bez startovacího bloku. Při startu váží kolem 1 600 kg. O pohon se ve fázi startu stará raketový motor na tuhé pohonné látky, který poskytuje střele 26,7 kN tahu. Až po udělení rychlosti zahajuje svou činnost proudový motor Williams F107-WR-402 o tahu 2,67 kN k udržení rychlosti během letu. Ta se pohybuje obvykle v rozmezí od zhruba 600 do 895 km/hod.

psali jsme: Američané vojensky udeřili na Sýrii, oznámil prezident Donald Trump

Krom střel Tomahawk ovšem měli Američané do akce poslat podle televize CNN i strategické bombardéry B-1B vybavené střelami AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) s doletem přes 370 km. Odkud bombardéry vzlétly, nebylo oznámeno. Jako jedna z možností se ale nabízí americká základna Al Udeid v Kataru, kam několik letounů mělo přilétnout začátkem tohoto měsíce.

V akci i francouzští stíhači s Rafale a Mirage 2000

Velmi efektní snímky zveřejnilo francouzské letectvo, které se úderů účastnilo se svými víceúčelovými stíhacími letouny Mirage 2000 i novějšími. Podle vyjádření francouzského ministra obrany byly letouny Rafale vybaveny střelami vzduch-země Storm Shadow, čemuž napovídají i zveřejněné noční záběry.

S použitou výzbrojí stíhacího letounu Mirage 2000 už si tak jistí nejsme. Některé z letounů klidně mohly být využity pro zajištění vzdušného prostoru, odkud se útočilo, pro případ ruské reakce. Pro vzdušný soubor používají jak Mirage, tak Rafale střely krátkého dosahu Magic II schopné zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost maximálně do 15 km. A především pak střely MBDA MICA s maximálním dosahem do 50 km a určené tedy už pro boj mimo vizuální viditelnost.

Letouny Mirage 2000 každopádně mohou nést v závislosti na konkrétní variantě krom protiletecké výzbroje také celou řadu protizemní munice. Za zmínku stojí v tomto ohledu především střely vzduch-země AM.39 Exocet s doletem až 180 km a již zmíněné střely Storm Shadow s doletem přes 560 km. Pod letoun lze podvěsit i laserem naváděné střely AS-30 a nejširší nabídku v portfoliu však tvoří řada laserem naváděných bomb GBU, jejichž použití můžeme vzhledem k povaze útoků vyloučit.

Dassault Rafale mají navíc ve své výzbroji řízené střely Apache s doletem 140 km a z laserem naváděných bomb využívají řadu GBU Paveway. I v jejich případě však prakticky vzato přicházelo jen využití zbraní s dlouhým doletem, které se obejdou bez laserového navádění – obecně platí, že při podobných úderech jsou zapotřebí řízené střely delšího dosahu schopné vypuštění ještě před dosažením nepřátelského vzdušného prostoru a nevyžadující ozáření cíle laserovým paprskem.

Britové nasadili Tornada

Právě střely Storm Shadow měly podle vyjádření britského ministerstva obrany odpáleny také ze stíhacích-útočných letounů Tornado GR4, které k úderu vzlétly ze základny Akrotiri nacházející se na Kypru.

Zajímavé je, že britská Tornada mohou nést až čtveřici střel 1 300 kg jednotlivě vážících střel Storm Shadow – dvě umístěná pod trupem a další dvě pak jednotlivě pod křídly. Konfigurace však vždy vychází z požadavků každé konkrétní mise. Krom celé řady další protizemní munice totiž mohou letouny Tornado ve variantě GR nést i protiradiační střely ALARM (Air Launched Anti-Radiation Missile), střely vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder nebo AIM-132 ASRAAM pro svou vlastní ochranu a samozřejmě přídavné palivové nádrže.

psali jsme: Zabíjení dětí překračuje všechny meze. Chemický útok v Sýrii mění můj názor na Asada, prohlásil Trump

Zatímco Tornada se úderu účastnila, o zapojení minimálně šestice stíhacích Typhoonů operujících také z Kypru se můžeme jen domnívat, byť jejich nasazení se přímo nabízelo i vzhledem k přítomnosti ruských stíhacích letounů v Sýrii. Pro vzdušný boj mohou být jinak víceúčelové stíhací letouny Eurofighter Typhoon vyzbrojeny střelami AIM-120 s dosahem až 105 km. Britské letectvo by pak již mělo mít k dispozici také evropské střely Meteor s náporovým motorem taktéž s dosahem kolem 100 km, ale mnohem větší „no-escape“ zónou – zda je ovšem mohou nést i letouny operující z kyperské základny nevíme.

Ruská PVO mlčela

Ruské ministerstvo obrany již oznámilo, že proti úderu neaktivovalo svou protivzdušnou obranu. Syrská armáda tak byla podle všeho odkázána na vlastní prostředky, respektive prostředky pod svým vedením – tedy zastaralé, ale modernizované a výkonné střely S-200, komplex středního dosahu Buk a dále také systém Pancir kombinující střely země-vzduch s automatickým kanónem.

Od rána zároveň vycházejí různé zprávy, které hovoří o různém počtu zneškodněných střel. Jejich skutečné množství ovšem neznáme. Syrská obrana mohla a dost možná nějaké střely i sestřelila. Na druhou stranu nezapomínejme, že Sýrie v minulosti mnohokrát blafovala nebo minimálně přeháněla a i proto je třeba brát dosud zveřejněná čísla s nadsázkou.

Tak trochu střízlivě je však třeba přistupovat i k celému úderu. Ten ačkoliv byl poměrně intenzivní, trval krátce. K vyslání jednoznačného vzkazu směrem k Sýrii i komukoliv dalšímu, kdo by jen uvažoval o použití chemických zbraní. Velký vliv pak bude mít úder i na vztah Spojených států, Velké Británie a Francie vůči Rusku a naopak. Přeci jen to byly tentokrát tyto státy, které „ukázaly svaly“ a nebály se je použít.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku