Čína by se měla učit od ruského Su-57, říká letecký designer

Čína by se měla učit od ruského Su-57, říká letecký designer
27 / 03 / 2019, 11:00

I když je mnoho čínských vojenských představitelů pesimistických ohledně schopností letounu Su-57, jsou i někteří letečtí designeři, který ruský stroj chválí.

Je ruský letoun Su-57 konkurenceschopný strojům 5. generace, nebo ne? Mnoho čínských vojenských expertů je přesvědčeno, že nikoliv a jsou pesimističtí ohledně dalšího vývoje stíhače, protože stroj podle nich nesplňuje standardy kladené na 5. generaci letounů a jeho schopnosti stealth jsou značně omezené.

Nicméně jsou i letečtí designeři, kteří ruskému letounu věří a chválí jej, jako například Wang Yongqing, vedoucí designer institutu Shenyang Aircraft Design Institute (SADI), který patří pod firmu Aviation Industry Corporation of China (AVIC), vlastněnou státem.

Podle Yongqinga však nejsou schopnosti ruského Su-57 zdaleka tak špatné. Dokonce napsal, že Su-57 má unikátní koncept a Čína by se měla od ruského stroje učit, i když země má k dispozici vlastní letoun 5. generace J-20.

Yongqing podotýká ve svém článku, který se zabývá Su-57, že letoun má ,,inovativní aerodynamický design, má schopnost vektorování tahu, je super manévrovatelné". Co se týče schopnosti stealth, ta je u Su-57 až na druhém místě, napsal Yongqing. Ten mimo jiné také chválí boční radary stroje, které mají oklamat americké neviditelné letouny. 

Na druhé straně však vedoucí designer institutu SADI podotýká, že Su-57 vzhledem k některým svým technologickým limitům by nebyl schopen soupeřit se svým americkým protějškem v celkovém výkonu, nicméně to nemění nic na tom, že má podle Yongqing koncept, který je ,,velmi unikátní".  

 


Zdroj: Global Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace