Čína by v případě útoku na Tchaj-wan získala velmi rychle vzdušnou nadvládu, ukazují uniklé americké dokumenty

Čína by v případě útoku na Tchaj-wan získala velmi rychle vzdušnou nadvládu, ukazují uniklé americké dokumenty
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Čínští piloti
26 / 06 / 2023, 15:00

Pokud by Peking zavelel k útoku na Tchaj-wan, tak by získal takřka ihned vzdušnou nadvládu nad ostrovem, odhalily uniklé tajné dokumenty USA.

Uniklé tajné dokumenty nejen důsledně popisují aktuální situaci na Ukrajině, ale rovněž odhalily, že pokud by se Čína rozhodla provést útok na Tchaj-wan, prakticky okamžitě by s největší pravděpodobností získala vzdušnou převahu. Jak ukazují americké uniklé dokumenty, je to přesně to, co se nepodařilo Rusku získat na začátku války s Ukrajinou v závěru února 2022, ač o to okupanti prioritně usilovali.

Vztahy obou zemí se za poslední dobu citelně zhoršily a Čína nezapomíná, že ostrov, který považuje za svou integrální součást, v případě vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu, vojensky napadne. Olej do ohně před několika měsíci přililo také rozsáhlé čínské vojenské cvičení v okolí ostrova, kdy Čína prováděla simulované údery na Tchaj-wan. Nejvyšší političtí činitelé Tchaj-wanu si rovněž stěžují na zvýšený výskyt čínských stíhacích strojů ve vzdušné obranné zóně ostrova, proti kterému hlasitě vznáší protesty.  

V případě čínského útoku na Tchaj-wan by USA slovy prezidenta Joea Bidena přispěchaly napadenému ostrovu na pomoc. USA a Biden uznávají politiku jedné Číny, nicméně Tchaj-wan je jejím spojencem, kterému dodávají i vojenský materiál. Za zmínku stojí především avizovaná dodávka 66 stíhačů F-16V Tchaj-wanu, která se pozdržela kvůli problémům se softwarem těchto strojů. Na druhé straně by úspěšná dodávka F-16V pro tchaj-wanské letectvo znamenala významné navýšení vzdušných kapacit.


Zdroj: Defence Talk

Tagy článku