Čína namontovala railgun na torpédoborec Type 055, předběhla tak USA?

Čína namontovala railgun na torpédoborec Type 055, předběhla tak USA?
23 / 12 / 2018, 14:00

Fotografie, která se objevila na sociálních sítích serverů věnujících se čínskému obrannému sektoru, ukazuje zcela jasně namontovaný railgun na přídi torpédoborce Type 055.

Elektromagnetické dělo má být na moři, ale i jinde ,,rozdílovou" zbraní, která by mohla rozhodovat konflikty již v příští dekádě, společně s laserovými zbraněmi jsou budoucností nejen pro US Navy, ale právě i pro rychle se rozvíjející Čínu. Railgun může střílet projektily rychlostí zhruba 7 700 km/h na vzdálenost až 160 kilometrů.

Psali jsme: Čína testuje vlastní railgun, tvrdí vojenský server

V červenci letošního roku jsme psali, že se chce americké ministerstvo obrany soustředit na ,,mix" nových a stávajících technologií a railgun zatím není ,,na pořadu dne".

Zatím to tedy vypadá, že na "pořadu dne" je railgun v Číně, která ho po zkouškách na palubách blíže neurčených lodí namontovala na palubu svého nejmodernějšího torpédoborce Type 055. Čínský railgun má podle serveru nationalinterest.org dostřel téměř 200 km.

Snímek Type 055 s railgunem na přídi musel patrně značně zamotat hlavu plánovačům US Navy, která sice o railgunech hovořila v souvisloti s vyzbrojením svých torpédoborců třídy Zumwalt, ale od slov bylo zatím dost daleko k činům.

Psali jsme: VIDEO: Takhle střílí supervýkonný Railgun amerického námořnictva. Náboje létají rychlostí přes 7000 kilometrů v hodině

Stealth torpédoborec Type 055 je přímou čínskou odpovědí na americký Zumwalt a ke konci loňského roku měla Čína ve výstavbě 4 lodě, čímž tato třída už nyní alespoň početně překonává Zumwalty, které budou po škrtech v americkém obranném rozpočtu pouze 3.

Type 055 je dlouhý 180 metrů s výtlakem 13 000 tun a maximální rychlostí až 30 uzlů. Energocentrum lodi je přizpůsobeno pro pohon energeticky náročných zbarní jako railgun nebo lasery. Konvenční výzbroj je tvořena:

1× 130mm kanón
1× 30mm systém H/PJ-11
1× Type 710 (24 střel)
128× VVZ (2×64, HHQ-9B, YJ-18A, CY-2)
6× 324mm torpédomet (2×3)

 

Zdroj: Alert 5, National Interest, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace