Podle zprávy japonského ministerstva obrany byla 11. června u Okinawy pozorována čínská bitevní skupina letadlové lodi (aircraft carrier battle group) plující směrem do průlivu Mijako. Znamená to, že Námořnictvo čínské lidové osvobozenecké armády dokáže nasadit nejen letadlovou loď a její leteckou skupinu, ale vytvořit kolem ní svaz plavidel pro její doprovod, ochranu a zásobování. Tím získává definitivně schopnost vysílat své letadlové lodě na ofenzívní mise.
Takto nasazované skupiny letadlových lodí mohou být využívány k podpoře blokády a případně útočným operacím především z východní strany Tchajwanu, a výhledově také ohrožovat japonské souoostroví Rjúkjú, jehož největším ostrovem je právě Okinawa, na níž je mj. silná americká základna, a odkud je možné případné agresi vůči Tchajwanu účinně bránit.
Psali jsme
Čínské stíhací letectvo nasazuje kromě stovky ruských Suchojů Su-30 a Su-35 také letouny vlastní produkce, které jsou, s výjimkami, do různé...
Jádrem svazu je první čínská letadlová loď ve službě: Liaoning, na níž byla v lednu 2019 skončena pravidelná údržba spojená s modernizací elektronických bojových systémů. Loď o výtlaku 58 tisíc tun byla zakoupena na Ukrajině a odtažena do Číny, kam dorazila v březnu roku 2002. Původně byly zveřejněny dnešní terminologií fake news o tom, že účelem pořízení lodi bylo její přebudování na plovoucí casino. Ale v roce 2005 byla zahájena její dostavba a v roce 2012 vstoupila do služby jako první čínská letadlová loď a zahájila testování čínských palubních stíhacích letounů Shenyang J-15, jichž může loď nést až 25, a kromě nich také vrtulníky Z-18 pro hlídkovou a protiponorkovou službu. Druhá letadlová loď, postavená podle Lioaoningu s mírnými úpravami, prochází zkouškami, a mohla by vstoupit do služby během následujících dvou let.
Zajímavé je složení svazu, který zahrnuje kromě letadlové lodi také víceúčelový torpédoborec Typ 052D, protiletadlový torpédoborec Typ 051C, dvě víceúčelové fregaty Typ 054A a novou velkou zásobovací loď Typ 901, která v budoucnu patrně umožní nasazení čínské letadlové lodě v Indickém oceánu a jižním Pacifiku, a dovolí jí dosáhnout afrických a jihoamerických přístavů. Doprovodné bojové lodi disponují celkem 128 vertikálními šachtami pro protiletadlové, protiponorkové a brzy zřejmě i protilodní řízené střely. Torpédoborec Typ 051C je vyzbrojen 48 ruskými protivzdušnými střelami S-300MF. Čína je jedinou asijskou zemí, která takový svaz dokáže zformovat.
Psali jsme
Rusko a především Čína lety svých bojových letounů značně zatěžují protivzdušnou obranu Japonska. V roce 2017 šlo o 900 případů letounů,...
V lednu proběhlo velké čínské námořní cvičení, do něhož se zapojily také raketové síly pozemního vojska. Primárním cílem budou americké letadlové lodě, které se Číňané pokusí vyřadit nebo zničit v první vlně balistickými střelami dlouhého dosahu, dále z letounů a ponorek vypouštěnými střelami středního dosahu, a konečně útokem vedeným hladinovými loděmi. Koncem května čínská státní televize odvysílala pořad, v němž zaznělo, že do roku 2049 má země ambici uvést do služby 10 letadlových lodí. Letadlovou loď s jaderným pohonem podle odhadů získá ve druhé polovině 20. let, a následovat budou také doprovodné a zásobovací lodě s jaderným pohonem.
Psali jsme
Pestrá škála odborníků, od trollů na sociálních sítích po íránskou člunovou nebo čínskou lidovou admiralitu již delší čas rozvíjejí atraktivní...
Všem těmto zprávám můžeme a nemusíme věřit, ale určitě není na místě čínské snahy podceňovat.
Koncem června byla skupina spatřena ve Filipínském moři poblíž ostrova Guam.
Zdroj: theepochtimes.com
Tagy