Čína hrozí zemím, které se chtějí účastnit ponorkového programu Tchaj-wanu

Čína hrozí zemím, které se chtějí účastnit ponorkového programu Tchaj-wanu
Autor: screenshot Youtube
16 / 01 / 2019, 14:30

Země, které chtějí participovat na ponorkovém programu Tchaj-wanu, riskují ,,vážné poškození vztahů" s Čínou, citovala agentura Sin-chua mluvčího čínského ministerstva zahraničí.

Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou i nadále roste. Číně, která si dlouhodobě činí nárok na teritoriální svrchovanost nad ostrovem, se nezamlouvá, že ponorkového programu Tchaj-wanu se má zájem se účastnit několik zemí včetně USA. ,,Čína se tvrdě staví proti tomu, aby nějaká země navazovala vojenské kontakty s Tchaj-wanem. V tom je Čína konzistentní. Naléháme na USA a jiné země, aby plně pochopily, jak je tato záležitost citlivá a škodlivá," cituje agentura Sin-chua mluvčího čínského ministerstva zahraničí.

nepřehlédněte: Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem

Ty země, které se zapojují do tchaj-wanského ponorkového programu, riskují podle Pekingu ,,vážné poškození vztahů" s Čínou.

Na programu, jehož důležitost v atmosféře zvýšeného napětí stoupá, chtějí participovat země z Evropy, USA, Japonska či Indie. Šest firem - dvě z Evropy, dvě z USA, jedna z Indie a Japonska už podnikly první kroky a předložily Tchaj-wanu své první designové plány na výstavbu ponorek. Těmi se má tchaj-wanská vláda zabývat v březnu.

čtěte také: Tichý ruský zabiják: Černomořská flotila zařazuje nové dieselelektrické ponorky

Olej do ohně již minulý rok přilila zpráva, že USA schválily transfer technologií, které umožňují Tchaj-wanu vyrábět ponorky. Tchaj-wan čelí dlouhodobě čínské hrozbě, a proto chce v rámci ponorkového programu postavit vlastní ponorkovou flotilu. Tchaj-wanská média mezitím informovala, že ponorkový program se již blíží fázi stavby prvního prototypu ponorky. Konstrukce ponorky by podle serveru taiwannews.com.tw mohla začít již koncem tohoto roku s předpokladem, že první plavidlo bude postaveno do roku 2025.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace