Čína a Rusko si ,,brousí" zuby na japonský letoun. Ztracená F-35 jako možná velká ostuda pro USA

Čína a Rusko si ,,brousí&quote; zuby na japonský letoun. Ztracená F-35 jako možná velká ostuda pro USA
10 / 04 / 2019, 07:00

Japonský letoun F-35, který se včera večer ztratil nad Pacifikem může znamenat velký problém pro USA. V oblasti totiž operují Čína i Rusko a mohou teoreticky letoun najít.

V úterý večer se ztratil Japoncům nad Pacifikem letoun F-35, který byl s dalšími třemi stroji F-35 na cvičném letu. Stalo se tak asi 30 minut poté, co stroj vzlétl ze vzdušné základny Misawa. Od té doby nejsou o letounu žádné další informace.

Tím však špatné zprávy nekončí. Ztracený japonský stíhač může znamenat velký problém pro USA. Není totiž vůbec vyloučeno, že Čína a Rusko budou po ztraceném letounu, který se zřejmě zřítil, pátrat už vzhledem k tomu, že v Pacifiku disponují poměrně velkou námořní přítomností Pokud by letoun teoreticky našli, a prostředky na to v regionu mají, tak by to mohlo pro USA znamenat nejen velkou ostudu, ale především nebezpečí zneužití technologie.

Na to upozorňují i vojenští experti, kteří poukazují na fakt, že takovou příležitost si ani Čína, ani Rusko nenechají ujít. Justin Bronk, expert na bojová letadla z britského institutu Royal United Services Institute, prohlásil, že užitečnost pro Čínu či Rusko bude spočívat v tom, v jakém stavu se bude pravděpodobně zřícený letoun nacházet. Důležité a potenciálně zajímavé pak mohou pro Čínu a Rusko být také součásti letounu - například části radaru či senzory.

Pátrání po ztraceném letounu tak znamená pro USA a Japonsko, respektive Čínu s Ruskem závod s časem. Pokud ho USA prohrají, mají zaděláno na velký problém a také ostudu, protože získání jakékoliv části letounu 5. generace nepřítelem je pro USA bezpečnostní noční můrou.


Zdroj: nordic.businessinsider.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace