Čína jako velmoc letadlových lodí? Do roku 2022 může mít už čtyři

Čína jako velmoc letadlových lodí? Do roku 2022 může mít už čtyři
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: letadlová loď Liao-ning
08 / 11 / 2018, 15:00

Za posledních několik let učinila Čína značný pokrok ve stavbě letadlových lodí. Zatím má k dispozici dvě, ale není vyloučeno vzhledem k rostoucí ekonomické moci, a jak upozorňuje server nationalinterest.org, že do roku 2022 může mít už čtyři.

Čína má v současné chvíli dvě letadlové lodě. První z nich, Liao-ning, byla zařazena do služby v roce 2012 jako první čínská letadlová loď, druhá (bezejmenná, ,,Typ 002") letadlová loď byla spuštěna na vodu v roce 2017. Už tehdy se západní vojenští experti ptali a dosud ptají, u jakého čísla se ,,čilá" stavba letadlových lodí nakonec zastaví.

psali jsme: Americká letadlová loď USS John F. Kennedy je již z poloviny hotová

Server nationalinterest.org v dubnu tohoto roku informoval o tom, že Čína zahájila stavbu třetí letadlové lodi, jejíž ,,pracovní" název má být Šan-tung podle čínské provincie na východě země. Třetí letadlová loď (,,Typ 003") by měla představovat prozatimní technologický vrchol, neboť by měla být vybavena elektromagnetickým katapultem (EMALS). Mohla by na palubě nést letouny Chengdu J-20 nebo J-31, tedy dva čínské nejmodernější stíhače 5. generace.

Nicméně, jak rostě ekonomická moc Číny, ani to zřejmě nestačí, a je možné, jak informuje server nationalinterest.org, že Čína by mohla mít do roku 2022 dokonce čtyři letadlové lodě. Stavba čtvrté letadlové lodi totiž má probíhat souběžně s třetí, a to v čínském městě Dalian, uvádí server nationalinterest.org.

psali jsme: VIDEO: F/A-18F Super Hornet startuje z letadlové lodi Gerald Ford za pomoci elektromagnetického katapultu

Stavba třetí letadlové lodi probíhá pomocí modulární konstrukční metody, kdy jsou jednotlivé části (bloky) lodi (tzv. superlift) vážící stovky tun sestavovány na zemi a poté postupně za pomoci těžké techniky připevňovány na loď. Tímto způsobem jev současné době konstruována i americká letadlová loď USS John F. Kennedy (CVN-79), jejíž stavba je již v pokročilém stadiu.

Třetí a čtvrtá letadlová loď by měly mít výtlak kolem 100 000 tun a mít, jak už jsme zmínili, i elektromagnetický katapult, jímž je už vybavena americká letadlová loď USS Gerald R. Ford.

psali jsme: Obrovská "superletadlová" loď USS Gerald Ford připravena k akci

Pokud by se tyto zprávy potvrdily, a Čína by do roku 2022 měla čtyři moderní letadlové lodě, znamenalo by to výrazné posílení čínských globálních ambic zejména v pro ni klíčových strategických regionech, kde ,,zápasí" s USA. Zároveň by to byl negativní signál také pro Tchaj-wan, který právě rostoucí vojensko-ekonomické čínské ambice trvale ohrožují, a jenž by musel proto přijmout ve spolupráci s USA adekvátní opatření a zřejmě i upravit svou vojensko-ekonomickou strategii vůči Číně.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.