Čína má ambiciózní plán, jak udělat ze starých letounů stealth stíhačky. Hlavní roli ,,hrají" metamateriály

Čína má ambiciózní plán, jak udělat ze starých letounů stealth stíhačky. Hlavní roli ,,hrají&quote; metamateriály
06 / 05 / 2018, 11:00

Čínští vědci pracují na ,,neviditelném plášti", který v případě úspěchu může udělat ze starých letounů stealth stíhačky.

Tento plášť by se skládal z metamateriálu, uměle vyrobeného kompozitního materiálu, který je tvořen řadou mikroskopických struktur, které mohou ,,odklonit" světlo či elektromagnetickou radiaci a pomoci tak letadlům se vyhnout zachycení radarem.

psali jsme: Asijský ,,Mocný drak" byl předán čínské armádě. Stealth stíhací letoun J-20 má být odpovědí na americkou F-22

Server nationalinterest.org uvedl, že v posledních letech Čína masivně investovala do metamateriálů a jejich výzkumu a Jihovýchodní univerzita již během těchto let učinila významné pokroky včetně prvního programovatelných metamateriálů, které mohou měnit své fyzické vlastnosti za pomocí elektřiny .

Podle South China Morning Post, na nějž se nationalinterest.org odvolává, testuje v současné době vědecký tým z Jihovýchodní univerzity metamateriál na čínském letounu ve městě Šen-jang. Je prozatím nejasné, ,,co" konkrétně testují čínští vědci na letounu. V minulosti však tým z Jihovýchodní univerzity vedený profesorem Cui Tiejun oznámil, že vytvořil zařízení, které může učinit testovaný letoun nedetekovatelným na třech nejběžnějších vlnových délkách, které používají vojenské radary. 

psali jsme: Ruský expert: Čínský stíhač J-20 je kopií našeho Migu 1.44

Cui Tiejun ještě před nějakým časem uvedl, že jeho týmu se podařilo vyvinout zařízení, které může udělat letadlo virtuálně nedetekovatelné radarem. Zařízení ,,iluze ducha", jak je mu přezdíváno, je údajně také schopné zmást nepřátelské radary tím způsobem, že ,,čtou" materiál letounu jako plast než kov a detekují místo jednoho letounu více strojů.

Na druhé straně připomíná odborník na aplikovanou fyziku Han Yiping, že aby se z letounu udělala stealth stíhačka, nestačí jen plášť z metamateriálů. Pro to, aby se letadla se schopností stealth vyhnula radarům, používají různé technologie včetně pláště s ionizovanými částmi. 

psali jsme: Čína zahájí omezenou sériovou výrobu stíhače páté generace J-20

Čína není jediná, která provádí rozsáhlý průzkum spojený metamateriály. USA i další státy již přes deset let aktivně problematiku metamateriálů zkoumají jak pro komerční, tak samozřejmě vojenské účely. Do budoucna však mohou metamateriály představovat ,,rozdílovou" výhodu v jednotlivých armádách. Pokud by toto techologicky pokročilé zařízení skutečně v praxi fungovalo, znamenalo by to pro čínské stíhačky velkou výhodu oproti ostatním letounům. Pro Čínu tak výroba žádaných metamateriálů ve velkém objemu představuje velkou výzvu, přestože se jedná o velmi pomalý proces.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

-->