Autor fotografie: Voice of America, public domain|Popisek: Balistická raketa DF-5B s jadernou hlavicí
Podle Pentagonu Čína od roku 2020 více než zdvojnásobila svůj jaderný arzenál, který dále systematicky rozšiřuje.
Pentagon tvrdí, že Čína rozšiřuje svůj jaderný potenciál rychleji, než se předpokládalo. Ve své publikované zprávě o čínské vojenské síle Pentagon uvádí, že Čína do května tohoto roku disponovala více než 500 funkčními jadernými hlavicemi. V roce 2020, kdy vyšla zpráva referující o čínské vojenské síle, se hovořilo o tom, že země má k dispozici okolo 200 jaderných hlavic. Pentagon předpokládá, že čínské jaderné odstrašení bude i nadále narůstat.
Usuzuje, že Čína bude mít více než 1 000 jaderných hlavic koncem této dekády a 1 500 do roku 2035. Podle zprávy není čínský jaderný vývoj zbraní omezen jen na jaderné hlavice, ale soustředí se rovněž na rozšíření nukleárních systémů na zemi, moři i ve vzduchu, tedy ve všech doménách. Bude to trend, který bude pokračovat i do budoucna, proto dochází v této souvislosti k potřebnému zvětšení čínské infrastruktury, uvádí report.
Některé závěry ve zprávě Pentagonu již dříve potvrdil také Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI), podle něhož Čína zahájila výrazný růst jaderných kapacit. SIPRI nicméně na rozdíl od reportu amerického ministerstva obrany uvedl, že počet jaderných hlavic, které by mohly být použity, meziročně vzrostl z 350 na 410.
Nárůst jaderných kapacit vnímá Peking jako jednu z priorit. ,,Čína agresivním způsobem sleduje cíl rychlého rozšiřování a modernizace svých jaderných sil," varuje náměstek amerického ministra obrany pro kosmickou politiku John Plumb. Dodává, že rychlost a rozsah růstu jaderných kapacit Číny je až neuvěřitelný. Čínský prezident Si Ťin-pching pak požaduje, aby se armáda stala do roku 2049, kdy se bude slavit stoleté výročí vzniku Čínské lidové republiky, ,,světovou třídou". Tou třídou má rovněž na mysli jadernou převahu nad USA a dalšími státy.
Zdroj: Defense News