Situace na jezeře Pangong Tso se vyostřuje, Čína dopravila do výšky přes 4 km ozbrojené čluny

Situace na jezeře Pangong Tso se vyostřuje, Čína dopravila do výšky přes 4 km ozbrojené čluny
Autor: Royalty-Free photo PickPik|Popisek: Čínský člun
19 / 09 / 2020, 14:00

Čínská vojenská posádka u jezera Pangong Tso, které se rozkládá na indicko-čínské hranici, byla posílena o nové útočné čluny. Na jezeře je nyní nejméně šest takových člunů, což Číně umožňuje nasadit mobilní útočnou sílu o síle 60 vojáků.

Čluny jsou umístěny poblíž linie aktuální kontroly (místo, kde neexistuje oboustranně uznávaná hranice). Příhraniční region již byl dějištěm zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi, včetně několika střetů. Jezero Pangong Tso se nachází v nadmořské výšce 4 250 metrů a v případě střetu Indie s Čínou se stane nejvýše položeným místem konfliktu odehrávajícím se na vodní hladině na světě.

Útočné čluny Type-928D jsou obecně podobné švédským CB-90. Představují významné zvýšení schopností čínských sil na horských jezerech podél sporné hranice. Tento typ byl poprvé nasazen na jezeře v říjnu 2019. Na základě analýzy satelitních snímků se začaly čluny objevovat na západním konci, blíže k sporné hranici kolem června tohoto roku.

Model Type-928D vyrábí společnost Changzhou FRP Shipyard Co Ltd. v Changzhou, Jiangsu, Čína, která se specializuje na lodě z plastu vyztuženého skleněnými vlákny. Zdá se, že tato loděnice staví velké množství různých říčních plavidel pro čínské ozbrojené síly.

Typ-928D je dlouhý 13,8 m s šířkou 3,9 m. Jeho tři motory o výkonu 295 PS mu dodávají maximální rychlost 38,9 uzlu. V útočné roli může převážet až 11 vojáků. Čluny jsou primárně vyzbrojeny 12,7 mm těžkým kulometem namontovaným na vzdáleně ovládané stanici (RWS) nad kabinou, na zadní palubu lze namontovat dva kulomety obsluhované posádkou člunu.

 

Zdroj: Global Security, navalnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace