Čína představila model autonomního robotického trimaranu D3000

Čína představila model autonomního robotického trimaranu D3000
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: D3000
05 / 10 / 2017, 14:00

Čína odhalila svůj plán na výstavbu robotického válečného plavidla o třech trupech, který má mít značnou míru autonomie.

Zatím však není mnoho dostupných informací. Plavidlo má být určeno především pro export. Čínská společnost China Aerospace and Science Technology Corporation (CASC) v současné době pracuje na konceptu robotického válečného trimaranu se značnou mírou autonomie.  Trimaranové válečné plavidlo bude určeno především pro export.

psali jsme: Francouzská "digitální" fregata se inspirovala u americké třídy Zumwalt

Plavidlo má být zhruba 3 metry dlouhé, a je navrženo tak, aby mohlo autonomně operovat celé měsíce. Může však být součástí většího množství lodí v rámci konkrétní operační skupiny. Podle plánů má využívat schopnost stealth. 

Plavidlo má mít podle původního konceptu výtlak 100 - 150 tun. Plavidlo bude osazeno třemi kanóny Gatling typu 730. D3000 pak bude dále disponovat automatickými kanóny a protilodními střelami. D3000 její designeři vybaví ještě jedno specialitou, a tou jsou vypustitelné trubice umístěné těsně nad vodou či mořem. Ty mohou být použity pro vypouštění torpéd nebo kladení min.

psali jsme: Ruská fregata Admiral Gorškov nabírá další zpoždění

Není to poprvé, co bude trimaranové válečné plavidlo určeno k exportu. China Shipbuilding Trading Company nabídla na zbrojním veletrhu IDEXU 2017 trimaranovou fregatu Spojeným arabským emirátům. Ta však na rozdíl od D3000 nebyla autonomní, ale řízená lidskou posádkou.

 

Zdroj: popsci.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.